غذا خوردن به سبک اصولی! در بشقاب کوچک تر غذا بخورید

تغذیه

احتمالا خاطرتان هست هر هفته قرار شد از پس یک چالش نوین در زمینه رسیدن به کاهش وزن بربیایم. این هفته نوبت چالش غذا خوردن به سبک اصولی بود!
وقتی کالری دریافتی بشدت کاهش یافته و به زیر 1200 کالری در روز می رسد، بدن شروع به تطابق خود با این وضعیت کرده و سوخت و ساز را کاهش می دهد و اینجاست که روند کاهش وزن کندتر و مدتی بعد متوقف می شود. پس از این هفته خودم را مجبور به خوردن تمام وعده های غذایی و میان وعده ها کردم و احتمالا دو هفته ای طول می کشد تا به یک ریتم ثابت عادت کنم. همچنین حسابی تمرین می کنم تا آهسته غذا بخورم و هر لقمه را خوب بجوم.

راستش یکی از بزرگ ترین عادت های اشتباهم همین تند غذا خوردن است. فراموش نکنید 20 دقیقه طول می کشد تا بدن متوجه شروع غذا خوردن و ارسال سیگنال سیری شود.

در عین حال همیشه عادت داشتم در بشقاب بزرگ غذا بخورم و ناخودآگاه حجم غذاخوردنم هم بیشتر می شد اما متوجه شدم واقعا غذاخوردن در بشقاب کوچک باعث می شود کمتر غذا بخورم چون به اصطلاح چشمم سیر می شود و دیگر میلی به پرخوری ندارم.

جالب این که یکی از دوستانم وقتی فهمید قصد کاهش وزن دارم، توصیه کرد بلافاصله بعد از اتمام غذا میز را ترک کنم و غذای اضافه را در یخچال بگذارم. اینکار باعث می شود از روی عادت، قاشق قاشق ریزه خواری نکنم. درواقع تفاوت زیادی بین گرسنگی احساسی و گرسنگی کاذب وجود دارد.

به عبارتی گرسنگی کاذب مثلا میل به شیرینی یا خوردن یک کفگیر پلوی بیشتر با سرگرم کردن خودمان و پرت شدن حواسمان از بین می رود اما گرسنگی واقعی از بین رفتنی نیست و فقط با غذا خوردن رفع می شود. از دیگر عادت های خوب این هفته هم آشتی با سالاد و میوه بود و تازه متوجه شده ام چقدر جای سبزیجات در رژیم غذایی ام خالی است.

تقریبا هر روز غذا خوردن را با سالاد شروع می کنم و در طول روز حداقل دو بار میوه میخورم. اصلا چه لذتی بالاتر از خوردن میوه های تابستانی؟ البته که حواسم به کالری آنها هم هست. تصمیم دارم وزن کشی هفتگی در خانه را نیز به دو هفته یک بار تغییر دهم چون به احتمال زیاد از کاهش وزنم بیشتر ذوق زده می شوم و انگیزه می گیرم!

.

منبع : pezeshk.us