سال‌هاست که می‌گویند نوشیدن شیر برای ما لازم و مفید است و کمکمان می‌کند استخوان‌ها و دندان‌هایی سالم داشته باشیم اما آیا ممکن است درباره فواید شیر اغراق کرده باشند؟آیا تاکنون به عوارض زیاد شیر نوشیدن فکر کرده اید؟ آیا تمام باورها در مورد شیر گاو درست است؟ آیا میدانید بیماری‌های خود ایمنی مانند ام اس، آرتروز روماتوئید، دیابت نوع یک، آلرژی‌های مختلف، با مصرف شیر ایجاد و یا پیشرفته‌تر می‌گردند.اگر عادت دارید هر روز شیر بنوشید لازم است ادامه این مطلب از آکاایران را بخوانید، زیرا دلایلی به شما ارائه می‌دهیم که چرا نوشیدن شیر ممکن است آن‌قدر‌ها هم که فکر می‌کنید برایتان سودمند نباشد.

Image result for ‫ضررهای نوشیدن شیر گاو‬‎

آیا شیر گاو هم میتواند مضر باشد!!؟؟

به گزارش آکاایران به نقل از "کر2"، افراد بسیاری شیر را یکی از ارکان اصلی رژیم غذایی خود برای حفظ سلامت مطلوب در نظر می گیرند. اما این شرایط می تواند بیشتر بر اساس باورهایی که از پشتیبانی علمی قوی برخوردار نیستند، شکل گرفته باشد.در ادامه مواردی را بیان میکنیم که اکثر از مصرف شیر گاو نشات میگیرد. برای دانستن عوارض مصرف شیر گاو با مطالب زیر را حتما بخوانید...

مصرف شیرگاو برای کودکان خوب است یا بد؟

یکی از توصیه های والدین به کودکان مصرف شیر فراوان است زیرا بر این باورند که شیر برای رشد کودکان ضروری است. با این وجود، برخی پژوهش ها نشان داده اند، کودکانی که شیر گاو نمی نوشند نیز می توانند به اندازه آنهایی که این کار را انجام می دهند، سالم باشند. در حقیقت، برخی مطالعات نشان داده اند، کودکانی که شیر گاو می نوشند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آسم، کولیک، و عفونت های گوش قرار دارند.

Related image

شیر می‌تواند تولید خلط را افزایش بدهد

یکی از عوارض ناخوشایند نوشیدن شیر این است که می‌تواند باعث شود بدن خلط بیشتری تولید کند. بسیاری از افراد می‌توانند متوجه شوند با توقف نوشیدن شیر گاو، بینی و سینه‌شان صاف‌تر می‌شود. اگر شما هم خلط زیادی تولید می‌کنید، می‌تواند سیستم گوارشتان را هم تحت تأثیر قرار بدهد.

 

آیا شیر کم چرب از چاقی در کودکان پیشگیری می کند؟

نوشیدن روزانه شیر می‌تواند باعث اضافه وزن شود، حتی اگر شیر کم چربی بنوشید. در مطالعه‌ای که روی کودکان انجام شد، معلوم شد بین مقدار شیری که آن‌ها روزانه می‌نوشیدند و وزنی که اضافه کرده بودند، ارتباط مستقیمی وجود دارد. جالب است بدانید محققان دریافتند جایگزین کردن نوشابه‌های گازدار به جای شیر، تفاوت بسیار کمی در اضافه وزن این کودکان ایجاد کرده بود.

اگرچه برخی دستورالعمل های غذایی مصرف شیر کم چرب را به عنوان روشی برای مبارزه با چاقی توصیه کرده اند، اما نتایج یک مطالعه نشان داد که شیر کم چرب به پیشگیری از چاقی در کودکان کمکی نمی کند.شواهد خوبی وجود دارند که نشان می دهند مصرف میوه ها و سبزی ها روش بهتری برای مبارزه با چاقی در دوران کودکی است.

آیا می توانید هر اندازه که دوست دارید، شیر بنوشید؟

 

Image result for ‫شیر کم چرب و چاقی‬‎

افرادی که باور دارند شیر برای سلامت مطلوب ضروری است، بر این باورند که مصرف هر میزان شیر در طول روز مشکل آفرین نخواهد بود. اما مصرف بیش از حد شیر می تواند آثار سلامت جدی به همراه داشته باشد.
در یک مطالعه با حضور 60 هزار زن که در بازه سنی 39 تا 74 سال قرار داشتند و 45 هزار مرد که در بازه سنی 45 تا 79 سال قرار داشتند، مشخص شد نوشیدن سه لیوان شیر یا بیشتر در روز می تواند خطر مرگ و شکستگی های لگن را افزایش دهد. همچنین، برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف بیش از حد شیر می تواند خطر ابتلا به سنگ های کلیه و سرطان را افزایش دهد.

شیر می‌تواند احتمال بیماری‌های قلبی را افزایش بدهد

تمام فرآورده‌های لبنی، کلسترول و چربی اشباع زیادی دارند و این می‌تواند موجب انسداد عروق و بیماری قلبی شود. حتی یک لیوان شیر ۲ درصد چربی، به اندازه سه ورق گوشت چربی دارد. با توجه به اینکه نوشیدن شیر چندان فایده‌ای برای سلامتاستخوان‌ها ندارد، افزایش ریسک بیماری قلبی که از نوشیدن شیر ناشی می‌شود، دلیلی کافی است تا نظر شما را در مورد آن تغییر بدهد.

آیا شیر گاو واقعا استخوان ها را قوی می سازد؟

این باوری رایج بین مردم است که از محتوای کلسیم موجود در شیر سرچشمه می گیرد. با این وجود، پیوندی قوی بین شیر گاو و سلامت استخوان وجود ندارد. در حقیقت، کلسیم به آن اندازه که باور داریم، عنصری کلیدی برای سلامت استخوان ها نیست.
یک مطالعه که توسط دانشگاه هاروارد طی یک بازه زمانی 20 ساله و با حضور 72 هزار زن انجام شد، نشان داد که نوشیدن شیر کمک خاصی به پیشگیری از پوکی یا شکستگی استخوان نمی کند.
مطالعه ای دیگر با حضور دختران نوجوان نیز نشان داد، آنهایی که بیشتر کلسیم مورد نیاز خود را از محصولات لبنی دریافت می کردند، نسبت به آنهایی که لبنیات کمتری مصرف می کردند، در معرض خطر بیشتری برای شکستگی های استرسی استخوان قرار داشتند.

برای رفع کمبود کلسیم به شیر نیاز دارید؟

 

Image result for ‫شیر کم چرب و چاقی‬‎

دوستداران شیر شگفت زده خواهند شد اگر بدانند که شیر بهترین منبع برای کلسیم محسوب نمی شود.وقتی کودک بودید، استخوان‌های شما در حال رشد بودند، برای همین به کلسیم شیر نیاز داشتید تا رشدی سالم داشته باشید و استخوان بسازید. اما با بالا رفتن سن، می‌توانیم با رژیم غذایی متعادل و سالم، کلسیم کافی را به دست بیاوریم، بنابراین کلسیم اضافی شیر دیگر مورد نیازمان نیست.مواد غذایی گیاهی مانند دانه ها و مغزهای خوراکی، سبزی های برگدار، و لوبیاها نیز می توانند کلسیم مورد نیاز بدن شما را نیز تامین کنند.

شیر می‌تواند باعث بروز آکنه شود

اینکه نوشیدن شیر گاو می‌تواند موجب آکنه شود، واقعیت دارد. در سال ۲۰۰۷، مطالعه‌ای صورت گرفت که ثابت کرد بین نوشیدن شیر و بروز آکنه، یک ارتباط قطعی وجود دارد. محققان دریافتند شیر گاو، آکنه‌های موجود را تشدید کرده و در برخی موارد باعث بروز آکنه‌های جدید می‌شود

شیر می‌تواند ریسک سرطان تخمدان را افزایش بدهد

وقتی لاکتوز شیر در بدن گوارش می‌شود، به گلاکتوز تبدیل می‌شود که می‌تواند برای سلول‌های تخمدان سمی باشد. مطالعه‌ای که روی زنان انجام شد نشان داد آن‌هایی که هر روز شیر می‌نوشیدند، ۷۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان تخمدان قرار داشتند.

Image result for ‫سرطان تخمدان‬‎

شیر می‌تواند نرخ مرگ و میر را در زنان مبتلا به سرطان سینه بیشتر کند

مصرف لبنیات پُرچرب مانند شیر پرچرب با افزایش نرخ مرگ و میر در زنانی که سرطان سینه دارند ارتباط دارد. مطالعه‌ای دریافته مصرف فقط نیم وعده شیر پُرچرب در روز، موجب افزایش قابل توجه ریسک فاکتوری برای سرطان سینه شده بود. دلیلش هم می‌تواند وجود هورمون‌های استروژنیک در شیر باشد.

Related image

شیر منجر به سستی و بی‌حالی می‌شود.

طبق گفته پروفسور بروستوف، بسیاری از بیماران او، زمانی که شیر را از رژیم غذایی خود حذف کردند، به کاهش سستی اشاره کرده‌اند.: «من بیمارانی داشتم که وقتی هر چیز دیگری را امتحان می‌کردند و نتیجه نمی‌گرفتند؛ من به آن‌ها می‌گفتم که شیر را کاملاً کنار بگذارند و حال می‌گویند که بینی‌ام بهتر احساس می‌کند و معده‌ام بهتر کار می‌کند».

شیر می‌تواند گوش‌هایتان را بگیرد.

بیش از نیم قرن است که ارتباط بین شیر گاو و عفونت‌های گوش در کودکان حساس اثبات شده است. در موارد نادری، عوامل بیماری‌زای موجود در شیر می‌تواند منجر به عفونت گوش شود. حتی یک بیماری ریوی به نام سندرم هاینر نیز وجود دارد که یک نوع حساسیت شدید به پروتئین‌های شیر گاو است که با مصرف شیر ارتباط دارد و عموماً در نوزادان خود را به‌صورت عفونت گوش نشان می‌دهد