درمورد اکستازی چقدر اطلاعات دارید؟ در این بخش از سایت دکتر سلام، شما را کاملا با اکستازی آشنا می کنیم. هر سوالی که در ذهن دارید با مطالعه ی این مطلب پاسخ می گیرید. این مطلب با عنوان اکستازی، داروی شیمیایی با خواص محرک و توهم زایی در بخش مواد مخدر مجله پزشکی دکتر سلام جای گرفته است. اکستازی، MDMA (3,4-methylenedioxymethamphetamine) جزو داروهای شیمیایی است که دارای خواص و اثر محرک زایی و توهم زایی است. در حقیقت MDMA جزو توهم زاهای محرک است. 


MDMA یا اکستازی اغلب به صورت قرص و یا کپسول تولید و توزیع می گردد. (هر چند که بسیاری از قرص هایی که با این عنوان در بازار به فروش می رسد از ترکیبات غیر متعارف ساخته شده و تقلبی و دست ساز هستند). به علت نداشتن نشان تجاری، درجه خلوص متفاوت و ترکیبات شیمیایی نامشخص، تأثیرات این گونه داروها، متغیر و نامعلوم است.
نام های دیگر MDMA عبارتند از “E” و “Doves” و “XTC” و “Adams” و در ایران به نام قرص شادی هم شناخته می شوند.

تاریخچه اکستازی
MDMA برای نخستین بار (در طول سالهای 1914-1912) توسط کمپانی داروسازی merc آلمان با عنوان کم کننده اشتها تولید و مورد استفاده قرار گرفت که به علت اثرات جانبی از رده مصرف خارج شد. اطلاعات و تاریخچه روشنی از آن زمان تا سال 1950 وجود ندارد. در دهه 1970 روان پزشکان در روان درمانی برای شکستن دفاع روانی، کمک به بیان احساسات بیماران و ایجاد “همدلی فردی” (emphathy agent) از MDMA (در دهه هفتاد و از سال 1965) استفاده می کردند. در دهه 1980 مصرف MDMA گسترش عمده ای یافته و در سال 1985 تولید غیر قانونی آن رواج پیدا کرد و مصرف آن ممنوع اعلام شد. تخمین زده می شود که در سال 1989 ماهیانه حدود 000/30 قرص تولید می شده است و مصرف آن به سبب فعال کردن سیستم روانی-حرکتی رفته رفته در پارتی های شبانه و … افزایش یافت.

علایم و آثار مصرف
تظاهرات مصرف اکستازی پس از 20 تا 40 دقیقه بروز و 4 تا 5 ساعت در یک حد حفظ و سپس به تدریج اثرات آن کاهش می یابد. مصرف اکستازی حس ملایمی از سرخوشی، آرامش (احساس رضایت از وضع موجود)، افزایش انرژی بدن، احساس اعتماد (نزدیکی و تعلق به دیگران)، احساس عشق و یکدلی، احساس گرمی و وابستگی به دیگران، برخی پیشنهادهای معنوی، حس قدرت و … منتقل می کند.

اثرات منفی
– اختلالات بینایی (تیره و تار شدن)
– حرکات غیر طبیعی چشم
دندان قروچه (ساییدن دندان)
– افزایش ضربان قلب و فشار خون
– لرزیدن
– افزایش بیش از حد دمای بدن
– اضطراب، تشویش و نگرانی
– حمله های وحشت زدگی

اثرات منفی شدیدتر
اختلال خواب، کابوس های شبانه
– تغییر در ادراک زمان
– بی پروایی (Recklessnes)، تندخویی، بی قراری و تحریک پذیری
– اختلال در مکانیسم نعوظ و نرسیدن به اوج لذت جنسی
عدم تمرکز، فراموش کاری
– افسردگی و افت شدید خلق
– بدبینی
– کاهش گرایش به کارهای فکری و جسمی
– تسریع در بروز آلزایمر

آثار طولانی مدت
مصرف طولانی مدت اکستازی ممکن است باعث تغییرات شیمیایی در مغز شود. این دگرگونی شیمیایی باعث تغییرات خلقی و به هم خوردن نظم خواب می شود. مصرف پی در پی آن باعث بدخلقی، افسردگی و سوء ظن مرضی شده و ممکن است باعث بروز علایم سایکوز شود. استفاده مکرر می تواند سبب تخریب زندگی (مشکلات شغلی، تحصیلی، قانونی و غیره) شود. افزایش درجه حرارت بدن (hyperthermia) مهم ترین اثر زیانبار مصرف MDMA است که به سندرم سروتونینserotonin” syndrome” مرتبط است. این سندرم با تغییرات ناگهانی دمای بدن و با بی ثباتی سیستم خود کنترلی داخلی بدن همراه است و باعث ولع نوشیدن آب می شود. مصرف MDMA سبب تأثیراتی بر روی وضعیت روانی-عصبی فرد می گردد. آشفتگی روانی، هذیان، بدبینی، سردرد، بی اشتهایی، افسردگی، بی خوابی، نیستاگموس (Nystagmus) از جمله مواردی است که می تواند برای چندین هفته ادامه پیدا کند. هم چنین مصرف مکرر MDMA بر روی توانایی های شناختی به ویژه حافظه بلند مدت فرد تأثیر می گذارد. پژوهش ها نشانگر آن است که MDMA بر روی بخشی از مغز که مربوط به “تفکر انتقادی” و حافظه است؛ اثر تخریبی دارد.

میزان شیوع مصرف
این دارو اغلب به شکل قرص 100 تا 150 میلی گرمی تهیه و با ظاهری فریبنده و با نامهای گوناگون و خیابانی وارد بازار مصرف می شود. در این میان جوانان بیش از سایر گروههای سنی به مصرف اکستازی به ویژه در پارتی و کلوپ های رقص تمایل نشان می دهند. پژوهش های اخیر نشان دهنده گسترش مصرف این ماده در مدارس، دانشکده ها و حتی خانه هاست. در امریکا در سال 2002 بیش از 10 میلیون نفر (بالای 12 سال) حداقل یک بار برای مصرف اکستازی تلاش کرده اند. هم چنین شیوع مصرف اکستازی به طور سالانه در بین جوانان 20-18 سال شش بار بیشتر از میانگین شیوع مصرف در کل افراد جمعیت جامعه ایالات متحده امریکاست.

بر اساس گزارش (Drug Abuse Warning Network) DAWN در سال 2002 تقریباً 75% از افرادی که به علت مصرف MDMA به اورژانس مراجعه کرده بودند؛ سنین 25 سال به پایین را تشکیل می دادند. نخستین دلیل مراجعه آنها به اورژانس واکنش های غیر منتظره ذکر شده است که نتیجه مصرف بیش از حد (overdose) MDMA بوده است. جدول ذیل نشان دهنده مصرف MDMA نزد گروههای سنی متفاوت در آمریکا در سال 2002 است:

گروه سنی در طول عمر یک سال گذشته ماه گذشته
17-12 3/3 % 2/2 % 5/0 %
25-18 15/1 8/5 1/1
26-به بالا 6/2 5/0 1/0
Total population 3/4 3/1 3/0

طی سال [2003] حدود 34 میلیون نفر در سراسر جهان، آمفتامین و متاآمفتامین و 8 میلیون نفر اکستازی مصرف کرده اند.

والدین و موضوع مصرف اکستازی در بین فرزندان
به نظر می رسد که والدین دانش کمی در مورد پیامدها و عوارض اکستازی در بین فرزندان خود دارند. تحقیقی انجام گرفته در آمریکا نشان دهنده آن است که % از والدین در این ارتباط (پیامدها و عوارض اکستازی) گفته اند که “چیزی نشنیده اند” و % آنها اطلاعات کمی از خطرات استفاده از اکستازی را داشته اند؛ در این میان تنها 24% آنها با فرزندانشان صحبت کرده اند. جالب توجه آنکه تنها 3% آنها باور داشتند که فرزندانشان اکستازی مصرف کرده اند. 41% والدین هم در مورد اکستازی با فرزندان خود هیچ صحبتی نکرده اند و 35% دیگر کمی با فرزندهای خود صحبت کرده اند که این ارقام می تواند در کشور ایران بسیار بدتر باشد. بسیاری از مصرف کنندگان امروزه اکستازی جزء سوء مصرف کنندگان هم زمان چند ماده دیگر نیز هستند.

منبع : hidoctor.ir