پیامدهای ناگوار مصرف حشیش

وقتی افراد معتاد به مصرف حشیش روی می آورند چه در بدنشان خواهد افتاد آن ها با چه مشکلاتی روبه رو خواهند شد این داروی مخدر چه عوارضی برای این افراد در بر خواهد داشت شکل و شمایل مخدر حشیش به چه صورت است ،اختلال در حافظه ،خماری و توهم از پیامدهای مصرف حشیش است

یکی از مواد مخدری که از زمان های بسیار قدیم تا به امروز به منظور خروج از حالت تعادل طبیعی مورد استفاده بشر بوده و هست، حشیش می باشد. این ماده، از درختچه ای به نام شاهدانه و یا کانابیس به دست می اید.
موادی که از قسمت های مختلف این گیاه به دست می آید، نام های مختلفی دارند؛ مثل بنگ ، حشیش، گرس ، علف یا ماری جوانا که بسته به مقدار THc موجود در آنها از قدرت کمتر و یا بیشتری برخوردار هستند. THC یا تترا هیدرو کانابینول Tetra Hidro Canabinol، ماده اصلی این خانواده است که مقدار آن در قسمت های مختلف گیاه متفاوت است. بیشترین مقدار THC در صمغ یا شیره ای است که از سطح برگ های این گیاه تراوش می شود.که از جمع آوری آنها، حشیش که قوی ترین فراورده آن است، بدست می آید.

ماده دیگری که از این گیاه بدست می آید، بنگ است که از جوشانده ترکیب ساقه و برگ های این گیاه بدست می آید که به آن روغن حشیش نیز می گویند. ماده دیگر، علف یا گرس یا ماری جوانا است که از خشک کردن و پودر کردن برگ های گیاه شاهدانه بدست می آید.

تصور عامه مردم این است که حشیش یا مواد هم خانواده آن چون مورفین ندارند پس اعتیاد هم ندارند و اگر دارد اعتیاد یا وابستگی آن روحی و روانی است در حالیکه اعتیاد به این مواد کاملاً جسمی است و THC مستقیماً روی سیستم ضد درد یا تولید کننده مواد شبه افیونی جسم اثر می گذارد و باعث تخریب آن می شود. این سیستم، قوی ترین مواد مخدر طبیعی و شبه افیونی را تولید می کند و بعضی از آنها نظیر دینورفین، 200 برابر مورفین خالص قدرت تخدیر و تسکین دارند. تخریب این سیستم و بروز اختلالات جسمی ، باعث بروز عوارض روانی هم می شود.

از مهم ترین اثرات مصرف حشیش می توان به توهم، خیره شدن و خیره ماندن به نقطه ای خاص، گریه و خنده غیر طبیعی، پرخوری شدید(نشئه خوری)، اختلال در درک زمان، مکان و فواصل اشاره کرد. مهمترین عارضه طولانی مدت مصرف حشیش ، اختلال در حافظه ، فراموشی و توهمات عجیب و غریب و در نهایت دیوانگی است . بعضی از مصرف کنندگان حشیش که برای درمان به کنگره 60 مراجعه نموده اند ، ادعا می کردند از بندگان برگزیده خداوند هستند و حتی ادعای مهدویت. به راستی چگونه با مصرف موادمخدر نظیر حشیش که عملی کاملاً شیطانی است ، می توان بنده برگزیده خداوند شد؟!!

حشیش و مواد هم خانواده آن ، مواد مخدر محسوب می شوند و اعتیاد سنگینی نیز به دنبال دارند که جسمی است زیرا سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی جسم را از تعادل خارج می کندو از تعادل خارج شدن جسم ، عدم تعادل روانی را نیز به دنبال دارد

منبع :