درخت میخک بومی جزایر اندوزی و اقیانوسیه است و به علت زیبایی خاصی که دارد امروزه در بشتر نقاط دنیا به عنوان درخت زینتی پرورش داده می شود. میخک درختی است کوچک و مخروطی شکل که برگهای آنها هیچ وقت زرد نمی شود و در تمام طول سال سبز است.


ـ اسانس میخک دارای اوژنول، کاربوفلین، الکل، بنزیلیک، بنزوات دموتیل، فورفوول و اتیلن می باشد اوژونول که ماده اصلی میخک می باشد، آرام کننده و ضد عفونی کننده از آن در دندان پزشکی برای آرام کردن درد دندان استفاده می شود.



ـ خواص طبیعی گل میخک:

خشک شده غنچه درخت از دو هزار سال بیش به عنوان ادویه به کار می رفته است. از نظر طب قدیم ایران میخک خیلی گرم و خشک است و دارای خواص بسیاری است.


ـ برای رفع دندان درد و گوش درد یک قطره از اسانس میخک و یا روغن آن را روی دندان بمالید و یا در گوش بچکانید.


ـ میخک تقویت کننده مغز می باشد و کسانی که حافظه ضعیف دارند باید از دم کرده میخک استفاده کنند.

ـ میخک از سرطان جلوگیری کرده و حتی درمان کننده سرطان می باشد.


ـ حالت تهوع و استفراغ را برطرف می کند، بدین منظور می توان 2 قطره از اسانس میخک را در یک لیوان ریخت و نوشید و یا از یک فنجان دم کرده میخک استفاده کرد.


ـ برای رفع سردرد مفید است.


ـ ضعف اعصاب را درمان می کند.


ـ در برطرف کردن فلج و لقوه مؤثر است.


ـ برای رفع تنگی نفس مفید است.


ـ جویدن میخک بوی بد دهان را برطرف می کند ولی مواظب باشید که با زبان تماس نگیرد زیرا باعث سوزش زبان می شود.



ـ کسانی که مبتلا به بیماری وسواس هستند برای درمان آن باید میخک بخورند.


ـ مقوی معده و جهاز هاضمه است .


-کبد و کلیه را تقویت می کند.


ـ سکسکه را برطرف می کند.


ـ کسانی که قطره قطره ادرار می کنند برای درمان آن باید چای میخک بنوشند.


ـ
برای درمان غذایی و تقویت رحم باید از 4 گرم میخک، هر روز به طور مرتب استفاده نمود.


ـ میخک اشتها آور است و بدن را تقویت می کند.


ـ میخک ضد عفونی کننده بسیار خوبری است و می توان از آن به عنوان کمپرس برای شستشوی زخم ها استفاده کرد.


ـ برای آسان کردن زایمان خانم های حامله باید در ماههای آخر بارداری هر روز چای میخک استفاده کنند و حتی در اتاق های زایمان نوشیدن چای میخک، زایمان را تسهیل می کند.



-میخک تب بر و کرم کش است و داروی کرم کش دارای میخک می باشند.


ـ برای گردش خون و قلب مفید است.


ـ اسهال و دل درد را درمان می کند.


ـ برای برطرف کردن دردهای رماتیسمی 3 تا 4 قطره روغن میخک را با 5 گرم روغن بادام مخلوط کرده و روی قسمت های دردناک بمالید.


ـ برای درمان کمر درد، چای میخک و یا 2 قطر اسانس میخک را با آب گرم و یا چای مخلوط کرده و بنوشید.


ـ استفاده از میخک گرفتگی عضله را از بین می برد.


ـ نوشیدن یک فنجان چای میخک بعد از غذا، گاز و درد معده را از بین می برد. (برای تهیه چایی یا دم کردن میخک مقدار 10 گرم میخک را با یک لیتر آب جوش مخلوط کرده و به مدت 5 دقیقه دم کنید.)



مضرات میخک:

همانطور که گفته شد میخک بسیار گرم است، بنابراین برای گرم مزاجان مناسب نیست و ممکن است باعث ناراحتی کلیه و روده ها شود. این گونه افراد باید میخک را با صمغ عربی مخلوط کرده و بخورند.

خواص دارویی گل میخک,درخت میخک,اسانس میخک,گل میخک,چای میخک,خواص طبیعی گل میخک,میخک,حالت <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='تهوع و استفراغ' href='http://tandorosti.akaup.com/health/tebsonati-giahandarooye/news2016414124712884.html'>تهوع و استفراغ</a></strong>,رفع سردرد,ضعف اعصاب,رفع <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='تنگی نفس با علت ناشناخته | تنگی نفس | درمان تنگی نفس | بیماری تنگی نفس | علت تنگی نفس' href='http://tandorosti.akaup.com/health/bimari-behdasht/20131215151557.html'>تنگی نفس</a></strong>,بوی بد دهان,اشتها آور, اسهال و دل درد,درمان کمر درد,گرفتگی عضله,درد معده,<strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='دارو های گیاهی' href='http://www.akaup.com/hs.'>دارو های گیاهی</a></strong>,گیاهان گیاهی,دارو برای درمان بیماریخواص دارویی گل میخک,درخت میخک,اسانس میخک,گل میخک,چای میخک,خواص طبیعی گل میخک,میخک,<strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='درمان خانگی حالت تهوع و استفراغ ' href='http://tandorosti.akaup.com/health/tebsonati-giahandarooye/news2016414124712884.html'>حالت تهوع</a></strong> و استفراغ,رفع سردرد,ضعف اعصاب,رفع تنگی نفس,بوی بد دهان,اشتها آور, اسهال و دل درد,درمان کمر درد,گرفتگی عضله,درد معده,دارو های گیاهی,گیاهان گیاهی,دارو برای درمان بیماری



گردآوری سلامت اکاایران گردآوری سلامت اکاایران