کرفس

طبیعت : گرم و خشک
حاوی : ویتامین A,B,C,B1,B2,P ، سرشار از املاح معدنی
پیامبر اسلام (ص ) فرمودند : به خوردن کرفس عادت کنید ، زیرا این سبزی ، خور اک پیغمبران خدا بوده است . برشما باد کرفس زیرا چیزی باشد که بر عقل بیفزاید همان کرفس است .


خواص : درمان آسم ، تقویت اعصاب ،‌ اشتها آور ، خنک ،‌ نیرو دهنده ، بادشکن ، مقوی معده ، تب بر ،‌ضد نفخ ،‌ادار آور ،‌ صفرا بر ،‌پیچش معده را برطرف ، تصفیه کننده خون ،‌ ضد کم خونی ،‌فسفر آن ضریب هوش را بالا برده ، باعث طراوت و شادابی پوست ، رفع کک و مک  ،‌ ضد خونریزی لثه و رقیق شدن خون ، سموم کلیه ،‌ ریه ، کبد را دفع ، سنگ های مثانه را دفع می کند . تقویت کننده بسیار خوب برای قلب و ریه ،‌مفید برای فشار خون ، چربی و اوره ،‌نوشیدن آب کرفس و آب هویچ ،‌ موجب تعادل املاح بدن شده و استرس و اضطراب را کاهش می دهد .
درمان یبوست و پا ک کننده دستگاه ادراری : خام و پخته ی آن را مصرف نمایید .
رفع گرفتگی صدا و ورم : آب کرفس خام درمان خوبی برای گرفتگی صدا و مالیدن آب آن روی ورم ها موجب کوچک شدن آن می شود .
درمان نقرس : می توان سالاد کرفس را با لیمو ، پیاز و یک حبه سیر میل کنید و یا آب آن را در یک فنجان در روز بخورید .
مضرات : محرک صرع است و مبتلایان به این بیماری از مصرف آن خودداری ورزند . کسی که مورد گزش جانوران گزنده و به خصوص عقرب قرار گر فته ،‌ حق خوردن کرفس را ندارد زیرا کرفس اثر سم را زیاد می کند ،‌ زیاده روی در خوردن آن برای زنان باردار و شیرده مضر است ،‌باعث سقط جنین یا تولد نوزاد ناقص الخلقه و کودن می شود ، مصرف زیاد کرفس در بدن تولید اسید اوریک می کند .