مدام درگیر پوست‌تان هستید؟ آکنه‌ها اذیت‌تان می‌کنند؟ می‌دانید آکنه زمانی به وجود می‌آید که منافذ پوستی آلوده به باکتری می‌شوند؟ اگرچه راه‌های زیادی برای درمان آکنه‌ها وجود دارد، اما در سایت آکاایران، گزارشی منتشر شده که در آن برخی از راه‌های درمان خانگی آکنه‌ها پیشنهاد شده است.

 13 روش برای درمان فوری جوش صورت با داروهای گیاهی

آکنه یا جوش صورت (به انگلیسی Acne یا Pimple) نوعی ضایعه پوستی قرمز و ملتهب و یکی از شایع ترین بیماری های پوستی محسوب می شود.

Related image

درمان آکنه با چای سبز

چای سبز می‌تواند به زدودن بعضی از ضایعات و بقایایی که در زخم‌های باز آکنه‌ها ایجاد می‌شود، کمک کند. چای سبز همچنین حاوی ترکیباتی است که می‌تواند به کاهش تولید چربی پوست، کاهش پروپیونی باکتریوم آکنه و کاهش التهابات کمک کند. می‌توان برای بهره‌مند شدن از خواص چای سبز علاوه بر نوشیدن آن، عصاره چای سبز را روی آکنه استعمال کرد. یک مطالعه نشان داد استفاده هشت هفته‌ای از عصاره چای سبز منجر به کاهش ۷۹ و ۸۹‌درصدی جوش‌های سرسفید و سرسیاه می‌شود.

درمان آکنه با سرخارگل

سرخارگل نوعی گیاه مخروط‌سان و حاوی ترکیباتی است که به نابودی ویروس‌ها و باکتری‌ها ازجمله پروپیونی باکتریوم آکنه کمک می‌کند، همچنین می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب و مبارزه با عفونت‌ها و جلوگیری از آنها ازجمله سرماخوردگی و آنفلوآنزا کمک کند.

روغن بنفشه

روغن بنفشه دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی می باشد و به درمان قرمزی جوش صورت و التهاب پوست کمک می کند.

2 قطره روغن بنفشه را با استفاده از یک چوب پنبه بر روی جوش ها بمالید، بگذارید 15 تا 20 دقیقه بماند و سپس با آب گرم خوب بشویید.

فراموش نکنید که اگر پوست حساسی دارید، این روغن را قبل از اینکه استفاده کنید بر روی بازو امتحان کنید که به آن حساسیت نداشته باشید.

درمان آکنه با رزماری

عصاره رزماری حاوی مواد شیمیایی و ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است که خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی دارد. یک مطالعه در ‌سال ۲۰۱۳ روی مدل‌های موش‌ها و سلول‌های انسانی نشان داد که عصاره رزماری می‌تواند التهابات ناشی از پروپیونی باکتریوم آکنه را کاهش دهد.

درمان آکنه با زهر خالص زنبور عسل

زهر خالص زنبور عسل خواص ضد باکتریایی دارد. یک مطالعه در‌ سال ۲۰۱۳ نشان داد که این زهر قادر به از بین‌بردن پروپیونی باکتریوم آکنه است و افرادی که به مدت دو هفته از مواد آرایشی حاوی زهر خالص زنبور عسل استفاده کردند، از بهبود ضایعات آکنه‌های خود خبر دادند و در مطالعه‌ای دیگر در‌ سال ۲۰۱۶ افرادی که یک ژل حاوی زهر خالص زنبور عسل را به مدت ٦ هفته استفاده کردند، کاهش ضایعات آکنه‌های خفیف تا متوسط را گزارش کردند. این زهر می‌تواند ماده‌ای مفید در محصولات ضد آکنه باشد.

درمان آکنه با روغن نارگیل

Related image

روغن نارگیل هم مثل سایر داروهای طبیعی حاوی ترکیبات ضد باکتریایی و ضد التهابی است و باعث از بین‌بردن باکتری‌های مولد آکنه، کاهش ورم و قرمزی ناشی از آن و بهبود زخم‌های باز آکنه‌ها می‌شود. می‌توان روغن نارگیل خالص را به‌طور مستقیم روی منطقه مبتلا به آکنه قرار داد.

درمان آکنه با روغن درخت چای

روغن درخت چای یک ضدباکتری و ضدالتهاب طبیعی است که می‌تواند «پروپیونی باکتریوم آکنه»، باکتری مولد آکنه را از بین ببرد. خواص ضدالتهاب آن نیز به کاهش ورم و قرمزی جوش‌ها کمک می‌کند. یک مطالعه در ‌سال ۲۰۱۵ نشان داد که روغن درخت‌ چای باعث کاهش تعداد زخم‌های ناشی از آکنه‌های خفیف تا متوسط می‌شود و می‌تواند کارآیی بنزوئیل پراکسید ۵‌درصد را که دارویی برای درمان جوش‌هاست، داشته باشد. برای استفاده از این روغن می‌توان عصاره درخت چای را به ژل‌ها یا کرم‌های مخصوص جوش اضافه کرد. در صورتی که از اسانس‌ این روغن استفاده می‌کنید، ابتدا آن را با یک روغن حامل (روغن پایه) رقیق و سپس مصرف کنید.

درمان آکنه با روغن جوجوبا

Related image

روغن جوجوبا می‌تواند به ترمیم پوست آسیب‌دیده ازجمله بهبود زخم‌ها و ضایعات پوستی ناشی از آکنه‌ها کمک کند، همچنین برخی ترکیبات موجود در این روغن برای کاهش التهابات پوستی و قرمزی و ورم اطراف جوش‌ها و جوش‌های سرسفید و سایر نقاط ملتهب مفید است. می‌توان اسانس جوجوبا را با یک ژل، کرم یا ماسک صورت مخلوط کرده و روی آکنه‌ها اعمال کرد، همچنین می‌توان چند قطره روغن جوجوبا را روی یک پد پنبه‌ای ریخته و به آرامی آن را روی زخم‌های ناشی از آکنه‌ها قرار دهید.

درمان آکنه با پاپایا

میوه پاپایا دارای آنزیم هایی است که به کاهش التهاب جوش صورت کمک می کنند.تکه های پاپایای خام را له کنید و با 1 قاشق غذا خوری عسل ترکیب کنید، بر روی جوش ها بگذارید و پس از 15 دقیقه با آب سرد بشویید.

درمان آکنه با آلوئه‌ورا

Image result for ‫درمان آکنه با آلوئه‌ورا‬‎

آلوئه‌ورا یک ضدباکتری و ضدالتهاب طبیعی است که ظاهر آکنه را کاهش داده و مانع بروز آن می‌شود، آلوئه‌ورا حاوی مقادیر زیادی آب بوده و مرطوب‌کننده‌ای عالی است و به افرادی که به دلیل استفاده از دیگر محصولات ضدآکنه دچار خشکی پوست شده‌اند، توصیه می‌شود. برای استفاده از این روش، ابتدا زخم‌های آکنه‌ها را تمیز کرده و سپس یک لایه نازک از کرم یا ژل با حداقل ۱۰‌درصد آلوئه‌ورا را روی آکنه‌ها اعمال کنید، همچنین می‌توانید از ژل‌ها و کرم‌های مرطوب‌کننده حاوی آلوئه‌ورا استفاده کنید.

درمان آکنه با عسل

عسل هزاران‌ سال است که برای درمان بیماری‌های پوستی مانند آکنه استفاده می‌شود و حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌تواند به زدودن بقایا و ضایعاتی که منافذ پوستی را مسدود کرده‌اند، کمک کند. پزشکان به دلیل خواص ضدباکتری و ترمیم‌کننده زخم از عسل به‌عنوان مرهم استفاده می‌کنند. عسل را می‌توان به انواع ماسک‌های صورت افزود یا با استفاده از انگشت تمیز یا پد پنبه‌ای روی آکنه‌ها قرار دارد.

درمان آکنه با سیر

Image result for ‫درمان آکنه با سیر‬‎

برای مبارزه با التهاب و عفونت ناشی از آکنه می‌توان سیر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کرد. برخی افراد حبه‌های سیر را به‌طور درسته می‌جوند، برخی آن را روی نان‌های داغ برشته می‌کنند و برخی آن را به نوشیدنی‌های داغ می‌افزایند. همچنین می‌توان از پودر سیر یا کپسول‌های حاوی سیر نیز استفاده کرد. برخی توصیه می‌کنند که سیر را مستقیما به جوش بزنید که ممکن است باعث سوزش بیشتر پوست شود، بنابراین همیشه با دقت کافی آن را استفاده کنید.

درمان آکنه با یخ

یخ یکی از سریع ترین درمان ها برای جوش صورت و قرمزی و التهاب جوش صورت می باشد. یک تکه یخ را بردارید و آن را درون یک پارچه نرم و تمیز قرار دهید و به مدت 3 دقیقه بر روی جوش ها بمالید.

ماسک یخ برای انواع پوست مناسب می باشد.