چرا در تیر و مرداد ماه باید سماق و تمبرهندی بخورید؟

اگر شما هم از گرمازدگی و سردردهای تابستانی کلافه شده اید به پیشنهاد الو دکتر گوش کنید

کاهش مایعات بدن و از دست رفتن رطوبت موردنیاز سلول های اندام های مختلف ازجمله عواملی است که احتمال ابتلا به گرمازدگی و سردردهای تابستانی را در مردان و زنان زیاد می کند. گرمازدگی امروز یکی از رایج ترین معضلات زندگی مردم به ویژه در مناطق آب و هوایی گرم و خشک محسوب می شود که زندگی و فعالیت های روزمره آنها را تحت تاثیر خود قرار می دهد و علاوه بر آنکه روند زندگی آنها را در روزهای گرم، سخت و دشوار می کند موجب ابتلای آنها به سردردهای تابستانی، بی حالی، بی اشتهایی و ضعف عمومی نیز می شود. در این مطلب علاوه بر آشنایی با توصیه های طب سنتی برای پیشگیری از ابتلا به گرمازدگی با طبیعی ترین روش ها برای درمان سردردهای تابستانی آشنا می شوید. آیدا پورجاماسب

چرا در تابستان گرمازده می شوید؟

مردم بسیاری در جهان فکر می کنند که گرم شدن هوا مهم ترین عامل ابتلا به گرمازدگی در فصل تابستان است. این دیدگاه در میان برخی درمانگران طب رایج نیز وجود دارد، در حالی که درمانگران طب سنتی و طبیعی در جهان به گونه دیگری فکر می کنند. آنها تغذیه نامناسب و مصرف برخی داروها را مهمترین عامل برای ابتلا به گرمازدگی در تابستان می دانند. از نگاه این درمانگران علاوه بر نوع تغذیه و داروی مصرفی افراد، میزان تحرک، شغل و احتمال انسداد مجاری تخلیه سموم و اخلاط موذی از بدن مرتبط است. درمانگران طب سنتی با بررسی هر یک از این احتمال ها و رفع آن به پیشگیری از ابتلا به گرمازدگی و عوارض ناشی از آن در تابستان کمک می کنند.

می خواهید از شر گرمازدگی راحت شوید – نوشیدنی های ضد صفرا بخورید

بررسی میزان خلط صفرا در بدن یکی از بهترین روش ها برای پیشگیری و کنترل گرمازدگی است. بررسی این مسئله به ویژه برای افرادی که در گروه افراد گرم مزاج و صفراوی مزاج قرار می گیرند از اهمیت بیشتری برخوردار است چراکه وجود صفرای زیادتر از حد لازم در بدن ازجمله مهمترین عوامل برای ابتلا به گرمازدگی و بی حالی در تابستان است. درمانگران طب سنتی برای پیشگیری از گرمازدگی ناشی از تولید صفرای مازاد در بدن از رژیم های غذایی خاص کمک می گیرند. آنها از بیمارشان می خواهند با گنجاندن خوراکی هایی مثل شربت تمرهندی، آب انار تازه، سکنجبین خیار و عرق های گیاهی کنترل کننده صفرا برای پیشگیری و درمان گرمازدگی اقدام کنند و تا می توانند مصرف میوه های ترش مزه مثل آلو و آلبالو را در برنامه غذایی خود دارا باشند.

بعد از خوردن غذا بی حال می شوید؟

کم بخورید، سالاد بخورید

گروهی از مردم هستند که در روزهای گرم تابستان بعد از مصرف غذا دچار گرمازدگی و بی حالی می شوند. آنها با وجود آنکه غذایی مغذی و پرحجم را مصرف کرده اند دچار ضعف و بی حالی می شوند و توان ادامه فعالیت های روزانه را از دست می دهند. عامل اصلی بروز این مشکل گرمازدگی است. یکی از عواملی که موجب ابتلا به گرمازدگی و بی حالی در روزهای گرم تابستان می شود زیاده روی در مصرف خوراکی ها و موادغذایی است، چرا که با مصرف بیش از اندازه از غذاها به ویژه غذاهای سنگین و پرحجم بخش زیادی از انرژی بدن به جای آنکه صرف تعریق و خنک کردن بدن شود، بر دستگاه گوارش متمرکز می شود تا هضم و جذب مواد غذایی به خوبی انجام شود. برای همین منظور درمانگران طب سنتی به بیماران خود توصیه می کنند که در تابستان یک سوم غذای خود را به سالاد کاهو و دیگر سبزیجات اختصاص دهند تا به این ترتیب آب و فیبر مورد نیاز بدن را تامین کنند.

می خواهید عطش تان را زود برطرف کنید؟

این شربت را خنک بنوشید

یکی دیگر از تدابیر درمانگران طب سنتی برای کاهش حرارت درونی بدن به ویژه در افراد صفراوی مزاج در روزهای تابستانی نوشیدن شربتی است که از ترکیب گلاب، نبات و آب به دست می آید. نوشیدن این شربت درصورتی که خنک باشد، می تواند علاوه بر کاهش حرارت درونی به تسکین سردردهای ناشی از گرمازدگی کمک کند. علاوه بر این می توانید با تهیه شربت لیموترش و نوشیدن آن در عصرهای گرم تابستان به تسکین سردردهای تابستانی و پیشگیری از ابتلا به آن کمک کنید. حتی توصیه شده این شربت را در روزهای تابستانی هر روز به همراه داشته باشید تا از ابتلا به گرمازدگی پیشگیری کنید.
الودکتر

.

منبع :