مصرف زیاد و غیراصولی آنتی بیوتیک ها عوارض جانبی زیادی دارد و مشکل مقاومت میکروب ها شوخی بردار نیست. آنتی بیوتیک های طبیعی می تواند جایگزین مناسبی یرای برخی از چرک خشک کن های صنعتی باشد.

به گزارش نبض ما به نقل از تبیان، عوامل متعددی از سرماخوردگی گرفته تا مشکلات دیگر مردم را به سمت مصرف بی رویه آنتی بیوتیک می کشاند. مشکل اینجاست که سازمان بهداشت جهانی در خصوص مصرف غیرمنطقی و خودسرانه این داروها و بروز یک مشکل جدی به نام مقاومت باکتریایی هشدار داده است. بنابراین لازم است تا حد امکان از مصرف خودسرانه این داروها بپرهیزید و تمام تلاشتان را برای کاهش مصرف آن ها انجام دهید.

متخصصان اعلام کرده اند تا سال ۲۰۵۰ مسئله مقاومت باکتریایی بلای جان مردم شده و سالانه جان ده میلیون نفر را خواهد گرفت. از آنجایی که شاید ما نتوانیم در برابر مصرف افراطی آنتی بیوتیک ها در حیوانات تأثیری داشته باشیم بهتر است تا حدامکان خودمان را از این داروها دور کنیم. علاوه بر آنتی بیوتیک های طبیعی که در قسمت نخست اشاره شد در این قسمت نیز به چند چرک خشک کن دیگر اشاره می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

ویتامین C، خداحافظ بیماری

ویتامین C یک از آنتی اکسیدان ها و آنتی بیوتیک های طبیعی است که نقش موثری در تحریک عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد. به عبارت دیگر این ویتامین بدن را تقویت می کند و شاه کلید پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا است.

محققان روی تأثیر ویتامین C روی باکتری ها و ویروس ها تحقیقات گسترده ای انجام داده و مشاهده کردند که این ویتامین برای پیشگیری از بیماری های عفونی بسیار موثر عمل می کند. محققان معتقدند که مصرف ویتامین C نه تنها روی ویروس ها و باکتری ها تأثیر دارد بلکه مقابله با سم هایی که وارد بدن می شود مانند سم مار نیز موثر عمل می کند.

در زمان شیوع فلج اطفال در کارولینای شمالی، پزشکان حدود ۶۰ بیمار را با کمک ویتامین C با موفقیت درمان کردند. اخیرا نیز مواد زیادی ابتلا به ذات الریه نیز با کمک ویتامین C درمان شده است. بنابراین با شروع فصل سرما تا می توانید با مصرف میوه ها و سبزیجات تازه میزان ویتامین C بدنتان را بالا ببرید و از یکی از آنتی بیوتیک های طبیعی استفاده کنید. در صورت نیاز نیز می توانید با پزشک مشورت کرده و مکمل ویتامین C مصرف کنید.

سیر یکی از آنتی بیوتیک های طبیعی

سیر فواید زیادی برای بدن دارد. خواص آنتی باکتریایی آن از شهرت بالایی برخوردار است و یکی از آنتی بیوتیک های طبیعی است. تاریخ نشان داده است که این ماده غذایی در درمان طاعون و دیگر بیماری های اپیدمیک استفاده شده است. قرن ها است که محققان روی خواص آنتی باکتریال سیر تحقیق می کنند. در قرن نوزدهم میلادی، لویی پاستور تائید کرد که آزمایشگاه، سیر باکتری ها را نابود می کند.

بررسی های مدرن نیز نشان داده است که سیر در نابودی اکثر باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها موثر عمل می کند. این ماده غذایی حاوی ژرمانیوم و پتاسیم است. این دو ماده معدنی برای سلامت عمومی بدن فوق العاده هستند. سیر همچنین حاوی ترکیبات گوگردی بخصوص آلیسین است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

توصیه می کنیم که از سیر خام استفاده کنید. محققان دانشگاه رایت استیت تأثیر سیر را با پنی سیلین مقایسه کرده و مشاهده کردند برخلاف این آنتی بیوتیک مدرن، باکتری ها نسبت به سیر مقاومتی نشان نمی دهند.

عصاره هسته گریپ فروت

مدت هاست که محققان دریافته اند در گریپ فروت ترکیباتی وجود دارد که به کاهش و نابودی باکتری ها کمک می کنند. مرکز BioChem research بررسی هایی در خصوص عصاره هسته گریپ فروت انجام داده و تأثیر آن ها روی نابودی باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها به اثبات رسانده است. می توان از این ترکیب به صورت خوراکی و موضعی استفاده کرد. تاکنون مقاومت باکتریایی در برابر این آنتی بیوتیک های طبیعی مشاهده نشده است.

آنتی بیوتیک های طبیعی بدون نسخه پزشک  -آکاآنتی بیوتیک های طبیعی بدون نسخه پزشک  -آکادرمان آسم

نقره کلوئیدی

محلول نقره کلوئیدی یک از آنتی بیوتیک های طبیعی غیرسمی است که برای نابودی ۶۵۰ عامل بیماری زا بخصوص ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها موثر عمل می کند. تا سال ۱۹۳۴ که پنی سیلین کشف شد از نقره کلوئیدی به عنوان تنها درمان انواع بیماری ها استفاده می شود. در سال ۱۹۸۳ دپارتمان سلامت آمریکا فروش نقره کلوئیدی را فاقد نسخه آزاد کرد. با این حال سال ها بعد با تولید آنتی بیوتیک های صنعتی این ترکیب به فراموشی سپرده شد. البته بهتر است قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید و در صورت صلاحدید وی برای مقابله با ویروس ها و باکتری ها از آن استفاده کنید.

گیاه اکیناسه

گیاه اکیناسه یک گیاه ضدویروس است که با تحریک تولید لنفوسیت ها به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و یکی از آنتی بیوتیک های طبیعی است. این گیاه که از آمریکای شمالی آمده است امروزه در سرتاسر جهان پخش شده و از برگ ها و ریشه آن به طور گسترده استفاده می شود. اکیناسیه به شیوه ای کاملاً طبیعی و با پیشگیری از عفونت های باکتریایی و بخصوص ویروسی دستگاه ایمنی بدن را تقویت می کند.

این گیاه برای رفع مشکلات تنفسی، گوارشی و همچنین باکتری های دستگاه ادراری موثر عمل می کند. شما برای از بین بردن تب و همچنین عفونت گوش می توانید به این گیاه اعتماد کنید. چند قطره از تنتور گیاه اکیناسه برای برطرف کردن گلودرد مفید است. این گیاه همچنین به کاهش التهاب پوست موثر است. می توانید از این گیاه به صورت دم کرده یا تنتور استفاده کنید.

توصیه می کنیم مسئله مقاومت باکتریایی را جدی بگیرید. یادتان باشد که علاوه بر نوع مصرف این داروها شیوه دور ریختن آن ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای روشن تر شدن مسئله باید بگوییم که نباید باقی مانده شربت، آمپول یا کپسول را به طور مستقیم دور بریزید. چون ترکیبات آن ها وارد چرخه طبیعت شده و دوباره به بدن ما بر می گردد. این مسئله نیز در ایجاد مقاومت باکتریایی موثر است.

توصیه می شود باقی مانده آنتی بیوتیک های صنعتی را محل های بازیافت شهرداری تحویل دهند تا به منظور غیرفعال کردن ترکیبات آن ها به سازمان های زیر ربط ارجاع داده شوند.

.

منبع :