چگونه با دانستن نکات طب سنتی لاغر شویم

 اگر فردى چاق هستید و مى‏خواهید لاغر شوید باید از خوردن:گوشت، چربى‏جات به ‏خصوص روغن‏ هاى مایع نباتى، کره، شیر، پنیر، میوه‏ هاى روغنى، تخم‏ مرغ، سیب‏ زمینى، نان قندى، شیرینى‏ هاى قنادى، برنج، قند، نمک، عسل، خرما، کشمش و انجیر خشک پرهیز کرده.

و از خوراکى‏ هاى لاغرکننده زیاد استفاده کنید، مانند: آب‏غوره، آب انگور سبز و نارس، آب‏لیمو، سرکه‏ ى انگور، سرکه‏ ى سیب، آب پرتقال ترش، هندوانه، خربزه، گرمک، توت‏ فرنگى، گیلاس، آلبالو، هلو، آلوچه‏ ى براقانى، سیب درختى، هویج، کاهو، پیاز، تره ‏فرنگى، اسفناج، شلغم پخته، ماش. همچنین حمام بخار و فعالیت‏ ها و پیاده‏ روى‏ هایى که باعث عرق‏ ریزى شوند نیز مفید خواهند بود.

چگونه با دانستن نکات طب سنتی لاغر شویم - آکاچگونه با دانستن نکات طب سنتی لاغر شویم - آکادرمان آسم

۱٫ به عنوان درمان چاقى و لاغر کردن بدن مى‏ توانید مرزنجوش، سداب، رازیانه، زیره‏ ى سبز، زیره‏ ى سیاه، لاک مغسول و زنیان از هرکدام ۱۰ گرم و گل ارمنى ۵ گرم، همه را نرم بسایید و در یک بطرى آب جوش بریزید، بعد یک لیوان سرکه به آن اضافه کنید و در یخچال نگهدارید و هر روز صبح ناشتا یک فنجان از آن را بنوشید و ظهرها و شب‏ها نیز قبل از غذا یک فنجان عرق زیره بنوشید.

۲٫ لاک مغسول، سندروس، مرزنجوش، زرآوند طویل و جنطیانا از هرکدام ۲ مثقال، همه را نرم بکوبید، سپس در یک بطرى آب جوش بریزید، بعد دو استکان سرکه اضافه کرده و در جاى خنک نگهدارید و هر روز صبح ناشتا نصف استکان از آن را میل کنید و به جاى آب در طول روز عرق زیره بخورید.

۳٫ صد گرم زیره‏ ى سبز را در سرکه ۲۴ ساعت بخیسانید، بعد از سرکه خارج و خشک کرده، سپس نرم بکوبید و با ۳۰۰ گرم عسل مخلوط کنید و روزى یک قاشق مرباخورى از آن را بخورید.

۴٫ سى گرم گل‏ هاى فندق را در یک لیتر آب بجوشانید و بعد از هر غذا یک فنجان از آب آن را بنوشید.

۵٫ هر روز به جاى صبحانه انگور فراوان میل کنید و تا ظهر چیز دیگرى نخورید و این کار را تا ۴۰ روز انجام دهید.

۶٫ هر روز سیب سرخ رنده شده را با عسل شیرین کنید و بخورید.

۷٫ همه روزه همراه با هر غذا هویج بخورید.

۸٫ هر روز صبح ناشتا آب سه عدد لیمو را بگیرید و با چهار قاشق قهوه‏ خورى آب و یک قاشق قهوه‏ خورى شکر مخلوط کرده، بخورید و تا ظهر چیز دیگرى میل نفرمایید و این کار را تا چهار الى شش هفته ادامه دهید.

۹٫ یک پرتقال و سه لیمو را نازک مانند سکه‏ هایى‏ ببرید یا به صورت پوره درآورید و ۱۰ دقیقه در نیم لیتر آب بجوشانید، بعد دو قاشق سوپ‏خورى عسل اضافه کنید و ۲ تا ۵ دقیقه بجوشانید، بعد صاف کرده و بگذارید تا سرد شود و هر روز صبح، ظهر و شب، هربار یک استکان از آن را با یک لیوان آب مخلوط کنید و قبل از غذا بنوشید.

۱۰٫ در هر هفته ۲ روز متوالى رژیم بگیرید و غیر از انگور سبز چیز دیگرى نخورید و هر روز حد اقل هزار و دویست گرم از آن را میل کنید و این کار را تا چهار هفته انجام دهید.

۱۱٫ هر روز آب کلم قرمز یا بنفش را بگیرید و با کمى شکر مخلوط کنید و به قوام آورید، بعد صاف کرده و با دو برابر آب پرتقال یا نارنج مخلوط کنید و بخورید.

۱۲٫ هر شب یک لیوان آب جوشانده‏ ى دم گیلاس را بنوشید.

۱۳٫  لاک مغسول، قسط تلخ، اذخر مکى، باقلاى مصرى و شنبلیله از هرکدام ۲ مثقال و حب القار ۱ مثقال، همه را نرم بسایید و در یک بطرى آب جوش بریزید، بعد دو استکان سرکه اضافه کرده و در جاى خنک نگهدارید و هر روز صبح ناشتا نصف استکان بخورید.

۱۴٫ یک مثقال صندل را نرم بکوبید و یک استکان سرکه و یک استکان آب اضافه کرده و هر روز صبح ناشتا یک قاشق غذاخورى از آن را بخورید.

۱۵٫ شاهتره، زیره‏ ى سیاه، زیره‏ ى سبز، کرویا، زنیان، انیسون، رازیانه، پوست هلیله‏ ى زرد، هلیله ‏ى سیاه، آمله‏ ى مقشر، ریشه‏ ى اریسا، ریشه‏ ى انجبار، چدروا، مرمکى، مقل ازرق، سورنجان مصرى، صمغ عربى، تخم گشنیز، تخم خرفه، مخلعه، مصطکى رومى، جنطیاناى رومى، تباشیر هندى، بن تعله، کندر خوراکى، زرآوند، مدهرج، ریوند چینى، سنامکى و گل محمدى از هرکدام ۱۰ گرم، همه را نرم بسایید، بعد با کمى سرکه مخلوط کرده و به صورت خمیر درآورید، سپس قرص‏ هایى به اندازه‏ ى یک عدد نخود بسازید و در آفتاب خشک کرده و هر صبح، ظهر و شب، هر مرتبه سه عدد میل کنید.

چگونه با دانستن نکات طب سنتی لاغر شویم - آکاچگونه با دانستن نکات طب سنتی لاغر شویم - آکادرمان آسم

دستوراتى براى کم کردن وزن:

سلامتى خودبه‏ خود به وجود نمى‏ آید، باید آن را به وجود آورد و نیز باید آن را حفظ کرد. یک رژیم غذایى متعادل و فعالیت بدنى مرتب دو عامل تضمین‏ کننده‏ ى سلامتى هستند. هر روز به مدت ۴۰- ۳۰ دقیقه پیاده ‏روى تند با قدم‏ هاى کشیده و سریع داشته باشید، در طى پیاده‏ روى از بینى نفس بکشید و هربار قبل از شروع به مدت ۵ دقیقه خود را گرم کرده و فعالیت‏ هاى کششى آهسته انجام دهید، قبل از یک پیاده‏ روى سریع به مدت ۵ دقیقه آهسته قدم بزنید. براى کسب حد اکثر فایده باید بخش اصلى فعالیت خود را حدود ۲۰ دقیقه ادامه دهید.

همواره در پایان ورزش حد اقل به مدت ۵ دقیقه بدن خود را با حرکات آرام خنک کنید تا به آرامى و آهستگى به وضعیت طبیعى برگردید. براى

آنکه بدانید بیش از حد به خود فشار نمى ‏آورید مطمئن شوید که هنگام تمرین هنوز مى‏ توانید صحبت کنید. (به جاى پیاده‏ روى مى‏ توانید روزى ۱ ساعت نرمش داشته باشید).

-روزانه حداکثر از ۳ حبه قند یا ۳ عدد پولکى یا ۳ قاشق چاى‏خورى شکر و یا یک قاشق مرباخورى عسل استفاده کنید.

-روزانه حداکثر از سه قاشق مرباخورى روغن مایع یا روغن جامد آب‏کرده یا روغن زیتون استفاده کنید (روغن زیتون بهتر است).

-غذاها آب‏پز، بخارپز یا کبابى باشند و یا داخل فر گذاشته شوند (سرخ‏ شده در روغن یا سوخارى نباشند).

-قبل از طبخ، پوست مرغ و چربى‏ هاى قابل دیدن گوشت را جدا کنید (گوشت چرخ‏کرده ‏ى مصرفى‏تان هم فاقد چربى باشد)، اگر ممکن است به‏ طور کلى مصرف گوشت قرمز را قطع کرده و به جاى آن از مرغ استفاده کنید.

-شیر، ماست و دوغ پاستوریزه‏ ى کم چربى (به مقدارى که توصیه خواهد شد) استفاده کنید.

-سعى کنید نان را در مقدارى که توصیه خواهد شد و از نوع سبوس‏دار استفاده کنید.

-سعى کنید در رژیم غذایى از حبوبات استفاده کنید، سبزیجات فراوان بخورید و میوه‏ هایى که پوست آن‏ها قابل خوردن هستند را ترجیحا با پوست مصرف کنید.

-به جاى چربى‏ هاى جامد از روغن مایع (در مقدارخیلی کم) استفاده کنید.

-به مقدار کافى آب بنوشید (روزانه یک لیتر یا چهار لیوان) و ترجیحا یک لیوان آب هم قبل از هر وعده غذا بنوشید و اگر یک فنجان عرق زیره نیز اضافه کنید بسیار مفید است.

-خوردن صبحانه را فراموش نکنید ولى به مقدار کم.

-تنوع غذایى را رعایت کنید (مى‏ توانید به مقدار کمى از همه‏ ى مواد غذایى استفاده کنید.)

-زرده‏ ى تخم ‏مرغ را هفته‏ اى ۳ عدد بیشتر استفاده نکنید.

-آبگوشت پرچرب، کله ‏پاچه، مغز، دل، جگر، قلوه، سوسیس، کالباس، همبرگر، پیتزا، اسنک، سس مایونز، مرغ و ماهى سوخارى یا سرخ‏ شده، بریان، کره، خامه، پنیر و ماست محلى (پرچرب)، پنیر پیتزا، روغن‏ هاى جامد نباتى، روغن‏ هاى حیوانى، بستنى پرچرب، چیپس، سیب‏ زمینى سرخ‏ شده، تخمه، آجیل، ته ‏دیگ پلو، انواع کوکو، کتلت، بادمجان یا کدوى سرخ‏ شده و نارگیل تازه یا خشک که سرشار از چربى مى‏ باشند را یا به‏ طور کلى مصرف نکنید و یا مصرف آن ها را به حد اقل برسانید.

منبع : عطاری سلامت

.

منبع : charekar.com