خواص مرکبات

وقتی که ما خوراکی‌های حاوی «نیترات» مصرف می‌کنیم، این نیترات در بدن به «نیتریت» و درنهایت هم به «نیتروزامین» تبدیل می‌شود. نیتروزامین، عاملی مهم در ابتلا به سرطان مری و معده محسوب می‌شود.


گوشت‌های فرآوری‌شده مانند سوسیس و کالباس و محصولات حاوی مواد نگهدارنده، نیترات بیشتری دارند. نتیجه مطالعه‌هایی که در برخی از نواحی کشور چین انجام شده، نشان می‌دهد خاک بعضی از این نواحی حاوی نیترات بیشتری است و حتی ماکیانی که در این قسمت‌ها زندگی می‌کنند، بیشتر دچار سرطان حنجره و مری می‌شوند.
 


همان‌طور که می‌دانید، سرطان معده جزو شایع‌ترین سرطان‌های دستگاه گوارش در میان ایرانیان است. یکی از دلایل ابتلا به این نوع سرطان و سرطان مری در میان افراد مسن‌تر، استفاده از گوشت‌های قرمز و سفید نمک‌سود شده است و یکی از دلیل‌های امروزی ابتلا به سرطان معده، مصرف مواد غذایی حاوی نیترات است. به همین دلیل توصیه می‌شود برای خنثی کردن اثر نیترات در بدن، تا می‌توانید در طول روز یا همراه فست‌فودها و غذاهای حاوی سوسیس و کالباس، سبزی‌های تازه یا آب مرکبات مصرف کنید. مرکبات مختلف حاوی ویتامین‌ C فراوانی هستند و همراه کردن آب آنها با مواد غذایی خاصی که امکان وجود نیترات در آنها وجود دارد، می‌تواند تا حد زیادی در پیشگیری از ابتلا به سرطان معده موثر باشد. از دیگر منابع دریافت ویتامین C می‌توان به انواع فلفل‌دلمه‌ای، کیوی و پیاز هم اشاره کرد.


دکتر ناصر ابراهیمی دریانی

فوق‌تخصص گوارش و کبد

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :