خاصیت گیاه دم اسبی مخصوص تقویت استخوان

خواص گیاه دم اسبی

که از قدیم در اروپا و چین بکار می رفته هست. در فارسی به آن «دم اسبی»، «دم اسب» و «علف هفت بند» نیز می گویند. درکتب طب سنتی با نامهای «ذنب الخیل» و «ذنب الفرس» از آن نامبرده شده هست.

گیاه دم اسبی چون دارای مقدار زیادی سیلیس می باشد بنام سیلیس Silica نیز مشهور هست.

گیاه دم اسبی دو نوع ساقه هوایی دارد. ساقه ای که به رنگ قرمز هست و در اوائل بهار ظاهر میشود و دیگری ساقه نازک که برنگ سبز بوده و بعد از آن رشد می کند و مصرف طبی دارد.

گیاه دم اسبی ادرار آور است

گیاه دم اسبی به دفع آب بدن کمک می کند و حجم ادرار را تا 30 درصد افزایش می دهد. این گیاه به کاهش وزن و دفع چربی های تجمع یافته در ناحیه ی شکم کمک می کند.

اگر دچار مشکلاتی مثل احتباس آب، چاقی مفرط، اسیداوریک چندان، آرتریت و نقرس هستید، می توانید به این گیاه اعتماد کنید.

گیاه دم اسبی از بروز مریضی های دستگاه ادراری پیشگیری کرده و خطر بروز سنگ کلیه و مشکلات پروستات را کاهش می دهد.

گیاه دم اسبی برای تقویت استخوان ها

گیاه دم اسبی حاوی میزان بالایی سیلسیوم هست و به سلامت استخوان ها کمک می کند. مصرف گیاه دم اسبی برای افراد سالمند و افرادی که از مشکل شکستگی استخوان رنج می برند پیشنهاد می شود چون به تقویت استخوان ها و تثبیت کلسیم در آنها کمک می کند.

اضافه بر این گیاه دم اسبی برای تقویت تاندون ها موثر بوده و در نتیجه باعث کاهش آسیب های ورزشی می شود. این گیاه برای پارگی لیگامنت ها و کشیدگی عضلانی خوب هست و از بروز پوکی استخوان در خانم ها پیشگیری می کند.

 

گیاه دم اسبی برای قطع خونریزی ها

گیاه دم اسبی حاوی اسیدپکتیک و گالیک هست که از خونریزی جلوگیری میکنند. در واقع این گیاه برای قطع خونریزی بینی، خون در ادرار و خونریزی شدید ماهانه مناسب هست.

جهت بندآوردن خون شیره تازه این گیاه را میتوان بهرهگیری کرد.جهت جلوگیری از خون دماغ شیره این گیاه را در بینی بچکانید.

جهت درمان خونروی های داخلی اعم از ریوی یا احشایی و رحمی از دمکرده گیاه دم اسبی روزی 3 فنجان بنوشید. جهت درمان اخلاط خونی از جوشانده دم اسب بهرهگیری گردد.

گیاه دم اسبی مفید برای عفونت های مجرای ادراری

گیاه دم اسبی برای معالجه ناراحتی پروستات، عفونت های مجرای ادراری، دفع سنگ کلیه و کیست به کار برده می شود. «جهت مریضی های کلیه و دفع سنگ کلیه از دمکرده دم اسب هر 6 ساعت یک فنجان بنوشید.»

گیاه دم اسبی مفید برای مجرای تنفسی

استنشاق بخار دم کرده گیاه دم اسبی، گرفتگی مجرای تنفسی را باز می کند.برای رفع سرفه های خشک، برونشیت، گرفتگی مجرای تنفسی و تب مربوط به سرماخوردگی و آنفلوآنزا، روزی ۲ لیوان دم کرده این گیاه را میل کنید.

خاصیت گیاه دم اسبی مخصوص تقویت استخوان -آکاخاصیت گیاه دم اسبی مخصوص تقویت استخوان -آکادرمان آسم

خواص گیاه دم اسب

 

گیاه دم اسبی برای درمان مشکلات پوستی

اگر از مشکلات پوستی مثل اگزما، درماتیت و یا هر مشکل دیگری رنج میبرید میتوانید به گیاه دم اسبی اعتماد کنید. این گیاه برای درمان زخم های سطحی و همین طور بهبود سریع جای زخم بی نظیر هست.

گیاه دم اسبی برای بهبود اوضاع موها و ناخن ها
سیلیکای موجود در آن ، باعث تقویت و رشد مو می شود. از طریق ماساژ دادن موها با گیاه دم اسبی می توان از ایجاد موخوره پیش گیری کرد.

گیاه دم اسبی به پیشگیری از کچلی و بروز شوره سر کمک می کند. این گیاه باعث تقویت ناخن های شکننده شده و سرعت رشد آنها را بالا می برد. می توانید از شامپوی این گیاه بهرهگیری کنید.

برای تقویت ناخن هایتان نیز کافیست دم کرده آن را به ناخن ها بزنید. مصرف دمنوش آن نیز برای تقویت مو و ناخن ها موثر هست.

گیاه دم اسبی برای به تاخیر انداختن پیری
خاصیت آنتی اکسیدانی این گیاه برای پیشگیری از پیری زودهنگام و ایجاد چین و چروک روی پوست موثر هست. با دقت به این که این گیاه خواص احیاکنندگی دارد میتواند برای کاهش ردپای گذر زمان و خط و خطوط لب ها و دور چشم ها موثر باشد.

گیاه دم اسبی برای لاغری و رفع سلولیت
ماساژ دادن پوست دارای سلولیت با گیاه دم اسبی، باعث کاهش این توده های چربی می شود. گیاه دم اسبی به لاغری ناحیه ی شکم، ران ها و پهلوها کمک می کند.

عوارض جانبی مصرف گیاه دم اسبی
این گیاه را نباید اطفال خردسال و زنان حامله مصرف کنند. مقدار مصرف چندان آن نیز ممکن هست باعث ناراحتی معده و اختلال در دستگاه هضم و اسهال شود.

به گزارش تالاب مصرف بیش از حد گیاه دم اسب به علت داشتن ماده شیمیایی اکیستین ایجاد مسمومیت می نماید و حیواناتی که به میزان چندان از این گیاه مصرف می کنند دچار تب و لاغری می باشند ، ضربان قلب آنها نامنظم و عضلات انها ضعیف می باشد.

گیاه دم اسبی را نباید بیش از شش هفته مصرف نمود زیرا باعث التهاب دستگاه گوارش می شود .Thiamase یا ماده سمی گیاه دم اسبی باعث عدم تعادل ، اختلالات حرکتی ، در نهایت باعث کومت و مرگ می شود .

همین طور گیاه دم اسبی دارای مقداری سلنیوم می باشد و مصرف چندان آن موجب نقص مادرزادی می شود . لذا زنان باردار بهتر هست از آن بهرهگیری نکنند .

در مریضی های قلبی و کلیوی به علت اثرات مدری آن که موجب افزایش دفع پتاسیم می شود منع مصرف دارد و با دقت به مقادیر چندان سیلیکای معدنی و سمیت گزارش شده از جویدن ساقه های این گیاه ، مصرف آن در کودکان مجاز نمی باشد .

همین طور مصرف طولنی مدت گیاه دم اسبی به شکل پودر ، با دقت به مقادیر چندان سیلیکای معدنی در آن و فعالیت تیامیناز این گیاه ممنوع هست.

خاصیت گیاه دم اسبی مخصوص تقویت استخوان -آکاخاصیت گیاه دم اسبی مخصوص تقویت استخوان -آکادرمان آسم

گیاه دم اسبی به پیشگیری از کچلی و بروز شوره سر کمک می کند

هشدار
– مصرف این گیاه به خانم های باردار و شیرده پیشنهاد نمیشود.
– مصرف این گیاه نباید بیش از چهار هفته ی متوالی باشد.
– بهرهگیری ی خارجی آن روی پوست نیز نباید بیش از شش هفته باشد.
– اگر با مصرف گیاه دم اسبی دچار علائم غیرعادی شدید، خیلی سریع مصرف آن را قطع کنید.
– اگر از مشکل خاصی رنج می برید، گذشته از شروع مصرف حتما با یک متخصص طب سنتی یا عطار مشورت کنید.

.

منبع : talab.org