چای کوهی در درمان سرماخوردگی معجزه می کند

چای کوهی خواص فراوانی دارد .این چای یک تقویت کنندۀ قوی برای اعصاب است . آیا با خواص دیگر چای کوهی آشنا هستید؟
برای رفع خستگی چای کوهی بنوشید!
یکی از راههای رفع خستگی خوردن یک لیوان چای است .چای های گیاهی مختلفی وجود دارد که هر کدام دارای خواص دارویی بسیاری هستند, یکی از این چای ها چای کوهی است. در این مقاله شما را با خواص چای کوهی بیشتر آشنا می کنیم.

چای کوهی در درمان سرماخوردگی معجزه می کند

همه چیز درباره خواص چای کوهی
چای کوهی در اروپا و آمریکا به نام سنت جونز شهرت دارد و مدتی است که بسیار معروف شده و برای درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد.
جالب است بدانید که روغن چای کوهی، مدت سه قرن در انگلستان تنها داروی زخم ها بوده است.
چای کوهی در ایران در دامنه کوه های البرز، کرج، چالوس و مازندران و نقاط غرب ایران به وفور یافت می شود.

یکی از خواص چای کوهی رفع خستگی است.
گل های چای کوهی به رنگ سفید یا زرد هستند که در بالای ساقه بصورت مجتمع به چشم می خورند. این گل ها کمی معطر و دارای بوی مخصوصی هستند . میوه چای کوهی کپسولی شکل است.
ترکیبات شیمیایی:
مهمترین ماده شیمیایی چای کوهی هاپیرین Hyperin و ماده قرمز رنگی بنام هایپریسین Hypericin است. چای کوهی دارای تانن و اسید نیکوتینیک نیز هست.

چای کوهی وهزار ویک خاصیت
خواص و نوع مصرف چای کوهی:
چای کوهی یک تقویت کنندۀ قوی برای اعصاب است . این گیاه ، مفرح ، نشاط انگیز و شادی آور بوده و دارای خاصیت ضد درد به ویژه دردهای مفصلی ، رماتیسمی ، سر درد ، سرگیجه و دردهای عصبی است.
چای کوهی یک تونیک (تقویت کننده ی) قوی برای اعصاب است. این گیاه مفرح، نشاط انگیز و شادی آور بوده و دارای خاصیت ضد درد به ویژه دردهای مفصلی، رماتیسمی، سردرد، سرگیجه و دردهای عصبی است.
مصرف این گیاه خستگی ذهنی را برطرف می سازد وبه علت انرژی زایی و نشاط انگیزی می تواند برای رفع خستگی و بی حوصلگی در افراد افسرده مورد استفاده قرار گیرد.
علاوه بر این ها چای کوهی اشتها آور و مدر ملایم است. هم چنین در تنظیم اعمال گوارشی و تقویت کبد به ویژه کمک به هضم غذا کاربرد دارد.
این گیاه در درمان بیماری های معده و روده با منشاء روانی و بیماری های اسهال توأم با تحریکات عصبی، نقش موثر و آرامش بخشی دارد.

برخی از خواص این گیاه به این شرح هستند:
1) ضد کرم معده و روده است.
2) ادرار آور وقاعده آور است.
3) گرفتگی صدا را باز می کند و خلط آور است.
4) برای درمان کزاز به کار می رود.
5) اگر برگ آن را بصورت پودر درآورده و روی زخم های عمیق بپاشید آن ها را درمان می کند.
6) درمان کننده اسهال و اسهال خونی است.
7) برای درد دنبالچه بهترین دارو است.
8) اگر مشکوک به خونریزی مغزی هستید و یا احتمال خونریزی مغزی وجود دارد حتما از این دارو استفاده کنید .
9) درمان کننده بیماری مننژیت است.
10) برای درمان فلج به کار می رود.
11) سیاه سرفه را از بین می برد.
12)درد پشت و گردن و خشکی گردن را درمان می کند.
13) برای کم خونی مفید است.
14) چای کوهی اشتها را باز می کند بنابراین می توان آنرا به بچه ها و افراد مسن که اشتها ندارند توصیه کرد.

چای کوهی در درمان سرماخوردگی معجزه می کند.
16) برای رفع افسردگی مفید است.
17) درمان کننده بی خوابی است.
18) در درمان سرماخوردگی معجزه می کند.
19) برای درمان تب و اثر نیش سمی حشرات به کار می رود.
و بالاخره با تحقیقات جدیدی که دانشمندان روی این گیاه معجزه آسا انجام داده اند، دریافته اند که چای کوهی می تواند ویروس ها را از بین برده و حتی برای از بین بردن ویروس بیماری AIDS نیز کاربرد دارد .
مدتی است دانشمندان درباره اثر این گیاه در درمان سرطان خون تحقیقات گسترده ای انجام داده و به نتایج درخشانی نیز دست یافته اند.
همانطوری که قبل گفته شد این دارو اثر بسیار خوبی برای رفع افسردگی دارد. اگر سه متوالی از این دارو استفاده شود حالات افسردگی را از بین برده بیخوابی را مداوا می کند و بیماران اعتماد به نفس خود را باز می یابند.

طریقه مصرف چای کوهی

یک قاشق مربا خوری پر از چای کوهی را در یک لیوان آب جوش ریخته و با قاشق خوب به هم بزنید. آنگاه روی آن را با یک نعلبکی بپوشانید و بگذارید مدت 20 دقیقه بماند تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و با کمی عسل میل کنید.

برای تهیه جوشانده این گیاه باید حدود یک قاشق چایخوری برگ و گل خشک گیاه را در دو فنجان آب جوش ریخته و آن را آنقدر بجوشانید تا یک فنجان باقی بماند، سپس آنرا مصرف کنید.

مضرات چای کوهی

با وجود خواص فراوان چای کوهی، زنان باردار مجاز به خوردن آن نیستند و حتی اگر بخور جوشانده این گیاه را در زیر رحم بدهند، سبب سقط جنین خواهد شد. همچنین کسانی که از قرص ضد بارداری، داروهای آسم و ضد سرماخوردگی و داروهای حساسیت استفاده می کنند بایستی از خوزدن چای کوهی پرهیز کنند. به طور کلی، مصرف زیاد چای کوهی برای افراد گرم مزاج مضر است و موجب خون آلود شدن ادرار می شود.

.

منبع : pezeshk.us