در باره «لوبیا سبز» و مصرف آن

فصل گرما، فصل وفور «لوبیا سبز» است و تا زمانی که لوبیا، سبز و تازه است بیشتر خانم های ایرانی با آن «لوبیا پلو»، «کوکو»، «خوراک راگو»و... تهیه می کنند، همچنین برخی خانم های باسلیقه نیز حجم زیادی از این سبزی را تهیه کرده و برای زمستان در فریزر ذخیره می کنند.
بطور کلی لوبیا دارای انواع سفید، قرمز، چشم بلبلی و چیتی است و تا وقتی که لوبیا، سبز و تازه است از دار و دسته سبزیجات بشمار می رود، ولی وقتی غلاف و دانه های آن خشک شود از گروه حبوبات یا بهتر بگوییم جزو بنشن ها محسوب می شود.

 


در کل لوبیا سرشار از ویتامین های A، B، C و مواد معدنی آهن، فسفر، کلسیم و پتاسیم است. البته بد نیست بدانید لوبیا خشک فاقد ویتامین C بوده اما از نظر پروتئین و ویتامین E غنی تر است. «لوبیا سبز» طبع خنکی دارد، بنابراین از گرمازدگی جلوگیری می کند و به جهت مدر بودن به دفع سموم بدن کمک می نماید. این سبزی ارزشمند به دلیل دارا بودن مقدار زیاد اسیدفولیک و آهن قادر است تا حدودی در رفع کم خونی و پیشگیری از بروز حملات قلبی موثر باشد. همچنین «لوبیا سبز» به جهت مواد فیبری از افزایش قند و کلسترول بدِ خون جلوگیری می کند.این خوردنی خوشمزه درمان کننده «یبوست» و «بواسیر» است. فشارخون را کاهش می دهد و به دلیل غنی بودن از ویتامین های گروه B تقویت کننده فوق العاده سیستم اعصاب بشمار می آید. بطور کلی لوبیا از باقالی بهتر و نفخ آن کمتر بوده ولی از نخود نفاخ تر است. «لوبیا سبز» را همه سنین می توانند بخورند، اما کسانی که معده های ضعیف دارند یا بچه های کوچک بعلت نفاخ بودن باید آن را کمتر مصرف کنند.


خوب است بدانید «لوبیا سبز» در مقایسه با «لوبیا خشک» بسیار کالری دارد بطوری که در هر یکصد گرم آن تنها ۳۰کالری انرژی نهفته است، در حالی که در یکصد گرم لوبیا قرمز، سفید و خشک، ۳۴۰ کالری و لوبیا چشم بلبلی ۱۳۰کالری انرژی نهفته است. البته ناگفته نماند هنگام طبخ از مقدار کالری انواع لوبیا اندکی کاسته می شود.


نکته ها
۱) مدت نگهداری «لوبیا سبز» در یخچال در صورتی که آن را در کیسه محبوس نکنیم، ۳ تا ۴ روز است و در فریزر بصورت وکیوم، یک تا شش ماه است. البته انجماد طولانی می تواند تا حدودی از ویتامینC و اسیدفولیک این سبزی بکاهد و طعم و مزه آن را نیز نامطلوب سازد.
۲) بهترین روش طبخ «لوبیا سبز»، بخارپز کردن آن است و لذیذترین غذایی هم که می توانید از آن تهیه کنید، «لوبیا پلو» است. در اثر مخلوط کردن لوبیا با برنج پروتئین آن کامل شده و قدرت جذب آن در بدن بالا می رود. از سوی دیگر افزودن دارچین و گوجه فرنگی تازه را به این غذا توصیه می کنیم.


برگرفته از: ابتکار
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com