گیاهان دارویی و فشارخون

درصد بالایی از افرادی که به فشارخون بالا دچار می باشند به عنوان درمان اولیه از روش های درمانی گیاهی به علت هزینه پایین، پذیرش بهتر و عوارض جانبی کمتر استفاده می کنند. بر اساس مطالعات گیاه شناسی که در سراسر جهان صورت گرفته است نشان می دهد صدها گیاه در...

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

گیاهان دارویی و فشارخون


فشارخون عبارت است از نیرویی که به جدار رگ ها وارد می شود و در تمام افراد وجود دارد اما اگر فشارخون در شریان ها بالا رود، اصطلاحاً فشارخون بالا یا پرفشاری خون گفته می شود. فشارخون بالا یک بیماری مزمن و اپیدمیک در سطح جهانی می باشد.
برخی فاکتورهای مؤثر در بروز این بیماری شامل: ژنتیک، استرس، رژیم غذایی، سیگار کشیدن و عدم فعالیت بدنی می باشند. این بیماری به علت بی نشانه بودن آن به عنوان «قاتل خاموش» شناخته می شود. به همین علت، کنترل فشارخون بسیار مهم است. داشتن فشارخون بالا، خطر ابتلا به برخی از مشکلات مانند حملات قلب، دیابت، مشکلات کلیه و کاهش بینایی افزایش می دهد.

روش های درمانی گیاهی

درصد بالایی از افرادی که به فشارخون بالا دچار می باشند به عنوان درمان اولیه از روش های درمانی گیاهی به علت هزینه پایین، پذیرش بهتر و عوارض جانبی کمتر استفاده می کنند.
بر اساس مطالعات گیاه شناسی که در سراسر جهان صورت گرفته است نشان می دهد صدها گیاه در نقاط مختلف جهان برای درمان فشارخون بالا به صورت تجربی استفاده می شوند.
عوارض جانبی داروهای فشارخون شیمیایی باعث گرایش محققان برای پیدا کردن گیاهان نوین به منظور بهره برداری از عصاره های گیاهی و متابولیت های مختلف برای کنترل فشارخون با عوارض جانبی کمتر شد.
همچنین تعداد زیادی از گیاهان دارویی توسط جوامع بومی برای درمان فشارخون پیشنهاد شده است که این مسئله زمینه های جدیدی از تحقیق برای بررسی گسترده تر اثرات ضد فشارخونی گیاهان دارویی را فراهم می کند.

مطالعات نشان داده است که مصرف شکلات های غنی از پلی فنول (تلخ) می تواند هر فشارخون سیستولی و دیاستولی را کاهش دهد. ترکیباتی که در شکلات هستند می توانند گشادی عروق را افزایش دهند

امروزه گیاهان دارویی یه تنهایی یا در کنار داروهای شیمیایی برای درمان بیماری های مختلف از جمله فشارخون استفاده می شوند.
باید توجه شود که برای استفاده از گیاهان دارویی برای درمان فشارخون بالا حتماً باید با پزشک خود مشورت کنید، چرا که بعضی از گیاهان مخصوصاً در مقادیر بالا ممکن است اثرات جانبی جبران ناپذیری دارا باشند و یا با دیگر روش های درمانی تداخل دارا باشند.
در زیر به معرفی برخی از مواد خوراکی که می توان به سادگی در رژیم روزانه استفاده کرد پرداخته می شود:
ریحان: یک گیاه لذیذ که در غذاهای متنوعی به کار می رود. مطالعات نشان دهنده اثرات اندک عصاره ریحان برای پایین آوردن فشارخون می باشند.
اضافه کردن ریحان تازه به رژیم غذایی ساده است و قطعاً نمی تواند آسیب رسان باشد. همیشه مقداری از این گیاه را در آشپزخانه داشته باشد و برگ های تازه آن را به پاستا، سوپ، سالاد و خوراک ها اضافه کنید.
دارچین: یکی از ادویه هاست که در صورت وارد شدن به رژیم روزانه می تواند فشارخون را تا چند شماره پایین بیاورد.
هل: ادویه ای که اغلب در آسیای جنوبی استفاده می شود. مطالعات، نشان دهنده اثرات مثبت هل در کاهش معنادار در افراد مبتلا به فشارخون بالا که برای چندین ماه روزانه از هل استفاده می کرده اند می باشد.
می توانید از دانه های هل یا پودر آن علاوه بر معطر کردن غذاها برای بهره مندی از فواید آن برای سلامتی در غذاها استفاده کنید.
بذر کتان: غنی از اسیدهای چرب امگا 3 می باشد که اثرات معنادار آن برای کاهش فشارخون مشخص شده است.
تخم کتان می تواند از بیماری های قلبی به وسیله کاهش کلسترول سرمی و همچنین به عنوان آنتی اکسیدان عمل کند. می توانید تخم کتان را تهیه کرده، آسیاب کنید و از پودر آن در غذاها استفاده کنید، اما برای نگهداری طولانی مدت باید آن را در فریزر نگه داری کنید.
سیر: ثابت شده است که فشارخون را در جانوران آزمایشگاهی کاهش می دهد. در مورد کاهش فشارخون انسان نیز تجربیات متعددی این خاصیت را نشان می دهد.
توانایی کاهش فشارخون به وسیله شل کردن دیواره رگ های خونی را دارد. می توانید سیر را در برخی از غذاهای خود استفاده کنید و اگر مزه آن برای شما را قوی است اول آن را سرخ کنید.
زنجفیل: احتمالاً در کنترل فشارخون کمک کننده است. تحقیقات نشان داده اند گردش خون را بهبود می بخشد و ماهیچه های اطراف رگ را شل می کند و از این طریق به کاهش فشارخون کمک می کند. (البته در این مورد بهتر است با متخصص طب سنتی مشورت کنید)
زالزالک: در طب سنتی چینی به مدت صدها سال برای کاهش فشارخون استفاده می شده است.
به نظر می رسد عصاره آن برای سیستم قلبی - عروقی دارای اثرات مفیدی برای کاهش فشارخون، جلوگیری از تشکیل لخته و افزایش گردش خون می باشد.
تخم کرفس: به عنوان طعم دهنده به سوپ، کباب و سایر غذاها به کار می رود.
 
کرفس: این مورد نیز در طب سنتی چین سال ها مورداستفاده قرار می گرفته است. برای استفاده از آن به عنوان کاهش فشارخون باید از عصاره گیاه کامل استفاده کرد.
کرفس یک گیاه مدر است که می تواند توجیه کننده اثرات آن برای کاهش فشارخون باشد.
گوجه فرنگی: عصاره گوجه فرنگی برای افراد با فشارخون ملایم درمان نشده مفید است و همبستگی مثبتی بین فشارخون سیستولی و لیکوپن (کاروتنوئید موجود در گوجه فرنگی) وجود دارد.
کنجد: یکی از قدیمی ترین روغن های بذری شناخته شده است.
روغن کنجد: در بیماران مبتلا به فشارخون، مصرف روغن کنجد کاهش استرس اکسیداتیو و افزایش تولید آنتی اکسیدان ها را نشان داده است.
شکلات: مطالعات نشان داده است که مصرف شکلات های غنی از پلی فنول (تلخ) می تواند هر فشارخون سیستولی و دیاستولی را کاهش دهد. ترکیباتی که در شکلات هستند می توانند گشادی عروق را افزایش دهند.
لوبیا: طبق تحقیقات علمی متعددی خوردن خوراک هایی که از نظر فیبر غنی هستند نظیر لوبیا، فشارخون را به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.

مطالعات، نشان دهنده اثرات مثبت هل در کاهش معنادار در افراد مبتلا به فشارخون بالا که برای چندین ماه روزانه از هل استفاده می کرده اند می باشد

در مقایسه بین گیاه خواران و گوشت خواران که در سن و جنس مشابهی باشند، تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که فشارخون دیاستولیک (حداقل) گیاه خواران در حدود 18 درصد از فشار دیاستولیک گوشت خواران کمتر است.
حتی اشخاصی که دارای فشارخون طبیعی هستند با خوردن لوبیا و سایر خوراک های غنی از فیبر، 6- 5 درصد فشارخون آن ها کاهش می یابد.
سایر موارد
- شیره ای که از فشردن میوه نارس خرمالو به دست می آید، برای پایین آوردن فشارخون بالا خیلی مؤثر است.
- سیب در کاهش فشارخون مؤثر است. محققان معتقدند سیب چنان در کاهش فشارخون مؤثر است که حتی بوییدن آن نیز فشارخون را کاهش می دهد.
- مطالعات نشان داده اند که ماده کوکور بوسیترین که در هندوانه موجود است برای کاهش و معالجه فشارخون بالا مفید است.
- کاتچین های موجود در چای آثار نیرومندی برای تأخیر انداختن پیشرفت تصلب شرایین و تقویت عروق مویین و رقیق کردن خون و کاهش فشارخون، در متابولیسم بدن انسان دارد.
- گیاه بومادران به علت داشتن کولین دارای خاصیت کم کردن فشارخون می باشد.
- مصرف بابونه کبیر هیچ عوارض جانبی نامساعدی بیشتر از داروهای شیمیایی صنعتی فشارخون، ندارد بنابراین اشخاصی که مبتلا به فشارخون هستند به راحتی می توانند این گیاه را امتحان کنند.
- گزنه از گیاهان مدر است. در آلمان که کار گیاه درمانی از سایر کشورها پیشرفته تر و گسترده تر است مرسوم می باشد گزنه را برای کاهش فشارخون تجویز می کنند..

منبع : tebyan.net