خوابی آرامش بخش با گیاهان دارویی

خوابی آرامش بخش با گیاهان دارویی

طب سنتی

در سال های متمادی، داروهای طبیعی خصوصا گیاهان دارویی، اساس و حتی گاه تنهـا طریـق درمان محسوب می شد و در عین حال مواد اولیه موجود در آنها در صنعت داروسازی مـورد اسـتفاده قـرار می گرفت. امروزه نیز با توجه به اثرات نامطلوب بعضی داروهای شیمیایی و باورهای مردم درخصوص ایمنی بیشتر استفاده از ترکیبات طبیعی، گرایش به مصرف داروهای گیاهی افزایش یافته است.
یکی از مشکلاتی که امروزه در میان جامعه ما رواج پیدا کرده، بی خوابی و تنش عصبی ناشی از مشکلات فردی و اجتماعی است. این موضوع باعث شده، مردم به استفاده از داروهای آرامبخش گرایش پیدا کنند. داروهایی که برای درمان اضطراب و بی خوابی مورد استفاده قرار می گیرند، کاربرد مشترک دارند، به طوری که در دوزهای پایین تر اثرات آرامبخشی و در دوزهای بالاتر اثرات خــــواب آوری بر جا می گذارند، اما اشکال اساسی بسیاری از این داروها ایجاد اعتیادهای دارویی در مصارف طولانی مدت است.
در طرف مقابل، داروهای گیاهی برای درمان مشکل بی خوابی به مدت زمان بیشتری نیاز دارند، اما نسبت به داروهای شیمیایی این مزیت را دارند که احتمال اعتیاد و وابستگی به آنها بسیار کمتر است. از مهم ترین گیاهانی که واجد اثرات خواب آوری و آرامبخشی هستند، می توان به گل ساعتی، بادرنجبویه، سنبل الطیب، ‏رازک و اسطوخودوس اشاره کرد.‏
گل ساعتی در سراسر دنیا به عنوان یک داروی ضداضطراب و آرامبخش مورد استفاده قرار می گیرد. گیاه گل ساعتی، گیاهی علفی چند ساله دارای ریزوم است. گل های این گیاه درشت و ساعتی شکل است. ساقه آن به درختان مجاور می پیچد و بالا می رود. به همین دلیل به آن پیچ ساعتی می گویند. میوه گل ساعتی اثرات ضددرد، پایین آورنده فشارخون، ضد اضطراب، ضداسپاسمی و اثرات ضدمیکروبی و خواب آور دارد.
این گیاه همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی فراوان دارد و باعث کاهش چربی وکلسترول خون می شود. بادرنجبویه یا ملیس نیز گیاه دارویـی اسـت کـه بـه عنوان آرامبخش، ضداسپاسـم، ضـدبـاکتری و ضـدویروس مطرح ‏ است. در قدیم از باد رنجبویه به عنوان تقویت کننده حواس و ذهن استفاده می شد‎.‎‏ جوشانده یا شربت این گیاه ‏برای تقویت معده، کبد و ازدیاد هوش و حافظه نیز توصیه شده است. همچنین در بررسی تأثیر این گیاه بر دستگاه ‏عصبی مشخص شده است بادرنجبویه علائم اختلالات عصبی ازجمله استرس، اضطراب و تحریک پذیری را کاهش می دهد ‏و در درمان بیماری صرع مؤثر است.‏
از دیگر گیاهان دارویی که در طب سنتی و مدرن، اثرات مختلفی ازجمله ضداضطراب و آرامبخش برای آن ذکر شده، سنبل الطیب است. گیاه سنبل الطیب یا علف گربه در کشورهای مختلف و ایران به علت داشتن اثرات تسکینی و خواب آوری برای درمان بی خوابی و اضطراب استفاده شده است. اثرات ضداضطرابی، آرامبخشی و خواب آوری این گیاه در مطالعات جانوری و انسانی ثابت شده و استفاده اصلی از سنبل الطیب شامل بهبود هیجان عصبی، بی خوابی عصبی و تپش قلب است. گیاه دیگر مورد استفاده در درمان اختلالات خواب، رازک است.
اثرات این گیاه دارویی برای مصرف در درمان بی خوابی و بی قراری پذیرفته شده است. این گیاه زمانی برای آرام کردن جورج سوم شاه انگلستان استفاده شد که بالش وی را پر از رازک کردند و از آن زمان به عنوان درمان بی خوابی معروف شد. البته رازک گیاهی است که به عنوان طعم دهنده در ماءالشعیر، کاربرد فراوان دارد. اسطوخودوس نیز یکی از گیاهانی است که از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار می گرفته است.
این گیاه معطر، علفی و همیشه سرسبز است و دارای خـواص ضـدباکتریـایی، ضـدقـارچی، ضـدنفـخ، شل کنندگی عضلات و بی دردی است. مطالعات متعدد نشان داده، استفاده از اسطوخودوس کیفیت خواب را بهبود می بخشد و اسانس آن، باعث افزایش سرعت زمان به خواب رفتن می شود. نکته مهمی که در باره داروهای گیاهی باید به آن توجه داشت، این است که برخلاف باور عموم مردم مبنی بر بی خطر بودن گیاهان و نداشتن عوارض جانبی، این ترکیبات می توانند گاه عوارض شدید و خطرناکی نشان دهند. جام جم
دکتر کاوه سالارمند
داروساز

.

منبع : pezeshk.us