خواص ترب و آب ترب در درمان بیماری ها

خواص ترب و آب ترب در درمان بیماری ها

طب سنتی

ترب دارای انواع گوناگونی بوده و در طب سنتی از انواع مختلف این گیاه برای درمان بسیاری بیماری ها استفاده میشود. در این مطلب شما را با خواص ترب در درمان بیماری ها بیشتر آشنا می کنیم.
خواص ترب و آب ترب در درمان بیماری ها
ترب در طب سنتی دارای اهمیت فراوانی است زیرا از آن برای درمان بسیاری از بیماریها استفاده می شود. اثرات و اعمال طبی که برای ترب ذکر شده شامل خاصیت آنتی بیوتیک، مدر، آنتی اکسیدان، ضد التهاب، محرک و قابض میباشد. برای آشنایی بیشتر با خواص ترب در درمان بیماری ها تا انتها با نمناک همراه باشید.

آشنایی با خواص ترب در درمان بیماریهای مختلف
بهترین نوع ترب، آن نوعی است که آبدار، نازک، تند، طویل و کم ریشه باشد. این گیاه، لطیف کننده و تحلیل برنده ورم ها است و برای بواسیر، سل، سیاتیک، روماتیسم، سنگ مثانه و… مناسب محسوب می شود.
البته ترب باعث ایجاد باد زیادی در بدن می شود و در کسانی که معده مرطوبی دارند، مانع از هضم غذا میگردد.

آشامیدن آب ترب پخته برای رفع سرفه مزمن و طولانی ، و دفع اخلاط غلیظ سینه و غرغره آب پخته آن با سکنجبین برای خناق مفید است. خوردن 8 مثقال (تقریبا 35 گرم) آب شاخه و برگ ترب با سکنجبین، برای خارج کردن سنگ مثانه موثر است. البته این ترکیب برای سر و دندان و چشم و گلو مضر به حساب می آید.
آب ترب سیاه نیز برای دفع اورات و سموم بدن بسیار مفید است. بیماران می توانند از ترب برای جلوگیری از شکل گیری سنگ مثانه استفاده کنند. برای گرفتن آب ترب، آن را ورقه ورقه کنید و روی هر ورق آن عسل بریزید، و شب تا صبح در صافی بگذارید تا آب آن در ظرف زیرین بچکد و کشیده شود.

خواص ترب سیاه (طبیعت و خواص درمانی)

طبع ترب سیاه گرم و خشک است. برخی از مهمترین خواص درمانی ترب سیاه عبارتند از:

یکی از مهمترین خواص ترب سیاه استفاده از شربت تهیه شده از آن برای درمان سرفه و مشکلات تنفسی است. به این منظور تـرب سیاه را به شکل حلقه های نازکی ببرید و لایه لایه روی هم بچینید. در بین هر طبقه، کمی عسل بریزید و آب اضافه کنید. اجازه دهید روی حرارت ملایم اجاق بجوشد . سپس از این شربت میل کنید.
به دلیل وجود انواع ویتامینها به ویژه ویتامین ث موجود در ترب سیاه، استفاده از این ماده غذایی برای رفع خستگی بسیار مفید است.

استفاده از تخم ترب خاصیت شیر افزا داشته و باعث افزایش شیر مادران شیره میگردد.

ترب سیاه دارای خاصیت سم زدایی بوده، برای درمان کبد چرب بسیار مفید است. در حقیقت گوشت آبدار و کمی تند تـرب سیاه حاوی ترکیبات بسیار قوی است که کبد را تقویت و تمیز کرده و عملکرد صفرا را کنترل می کند.بهداشت نیوز

.

منبع : pezeshk.us