به زخمی که در مخاط معده و یا قسمت فوقانی روده به وجود می آید، زخم معده می گویند. این زخم به دلایل متعددی می تواند رخ بدهد و راه های درمانی فراوانی نیز دارد که ما در این مقاله به درمان خانگی زخم معده اشاره کرده ایم.

زخم معده می تواند به علت عفونت باکتری، مصرف بیش از اندازه داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب، سوختگی، آسیب دیدگی و حتی نوشدن الکل ایجاد گردد که علایمی همچون، احساس سوزش بین قفسه سینه و ناف، بی اشتهایی، نفخ، سوزش سردل، تهوع، سوء هاضمه و کاهش وزن را به همراه دارد و برای درمان خانگی زخم معده می توان از روش های ذکر شده در ادامه این مطلب بهره مند شد.

راه و روش درمان خانگی زخم معده:

شما علاوه بر استفاده از درمان طبیعی زخم معده، درمان گیاهی زخم معده می توانید از موارد نام برده شده در درمان خانگی زخم معده نیز بهره مند شوید:

 • در روز سه عدد موز بخورید و یا اسموتی موز بسازید و مصرف نمایید تا با استفاده از خواص ضد باکتریایی موز، رشد باکتری ها را متوفق و زخم معده را درمان نمایید.
 • تا یک هفته هر روز از آب و یا شیر نارگیل بنوشید، زیرا یک درمانگر موثر در رفع و بهبود زخم معده می باشد.
 • دانه های شنبلیله را در دو فنجان آب حل نمایید و مقداری عسل به آن بیفزایید سپس تا یک هفته روزی دو بار از این محلول برای درمان خانگی زخم معده استفاده کنید.

درمان خانگی زخم معده با روش های طبیعی و سنتی

 • سیر یک داروی موثر و مفید برای درمان زخم معده می باشد. کافی است یک حبه سیر را خوب له کنید و در یک لیوان آب ولرم مخلوط نمایید و بنوشید تا از خواص سیر بهره مند گردید.
 • تا یک ماه هر روز یک قاشق عسل را فاقد نان به تنهایی و آهسته آهسته بخورید.
 • به مدت دو هفته هر روز صبح ناشنا یک لیوان چای غلیظ بابونه بنوشید و بعد رو به پشت دراز بکشید و سعی کنید چهار دقیقه بخوابید و بعد از گذشت یک ربع ساعت صبحانه خود را میل نمایید. در خواص چای بابونه ذکر شده است که یک شفا دهنده مفید و تضمینی برای زخم و ورم معده می باشد.

درمان خانگی زخم معده با روش های طبیعی و سنتیدرمان خانگی زخم معده با روش های طبیعی و سنتیدرمان آسم

 • نوشیدن چای زنجبیل نیز یک راه مفید درمانی برای رفع و بهبود زخم معده می باشد. پودر زنجبیل را به همراه دو تکه زنجبیل در قوری بیندازید و رویش آب بریزید و بگذارید با حرارت ملایم به مدت پنج دقیقه دم بکشد و بعد آن را با عسل شیرین کنید و مصرف نمایید.
 • مصرف شیرین بیان نیز در این زمینه از فواید بالایی برخوردار است، البته ذکر این نکته ضروری است که افرادی که از بیماری های قلبی و عروقی رنج می برند از مصرف بیش از اندازه این گیاه در هر شکلی می باست اجتناب نمایند و خوردن بیش از اندازه از شیرین بیان سبب ایجاد ورم مفاصل می گردد.

درمان خانگی زخم معده با روش های طبیعی و سنتیدرمان خانگی زخم معده با روش های طبیعی و سنتیدرمان آسم

 • نیم ساعت قبل و دو ساعت و نیم بعد از غذا در روز شش لیوان آب خنک بنوشید.
 • به همرته غذا نعناع بخورید و یا بعد از اتمام غذا نصف فنجان عرق نعناع بخورید.
 • بعد از تمام شدن غذایتان یک قاشق گلپر ساییده شده میل نمایید.

درمان خانگی زخم معده با روش های طبیعی و سنتیدرمان خانگی زخم معده با روش های طبیعی و سنتیدرمان آسم

 • برای درمان زخم معده ۲۵۰ گرم کلم را در ۵۰۰ میلی لیتر آب بجوشانید و اجازه دهید تا اندازه آب به نصف این مقدار برسد و بعد از خنک شدن این سوپ گیاهی دو بار در روز از آن مصرف کنید.
 • مصرف سیاه دانه ۸۰ درصد امکان ابتلا به زخم معده و ۷۰ درصد این بیماری را کاهش می دهد و در انجیل و در حدیثی از پیامبر بزرگوار اسلام بر مصرف سیاه دانه و استفاده از خواص آن بسیار تاکید شده است.
  درمان خانگی زخم معده با روش های طبیعی و سنتیدرمان خانگی زخم معده با روش های طبیعی و سنتیدرمان آسم

عدم مصرف چند نوع غذا در یک وعده، درست جویدن و شمرده شمرده غذا خوردن، دست کشیدن از غذا قبل از سیر شدن از راه های پیشگیری و درمان موثر در زخم معده به حساب می آیند.

.

منبع : آرگا