چای سنا چیست؟ فواید چای سنا و خطرات مکمل سنا و دوز مصرفی

سنا ( Senna ) یک گیاه است که از گونه های مختلف گل های گیاه کاسیا گرفته می شود و اغلب برای تهیه چای سنا مورد استفاده قرار می گیرد. برگ سنا، میوه و غلاف ها در فرم چای به عنوان ضد یبوست یا مسهل کننده یا ملین طبیعی برای قرن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سنا به عنوان شناخته شده ترین چای ملین و مورد تایید FDA به عنوان یک ملین فاقد نسخه تجویز می شود. آیا سنا به کاهش وزن کمک می کند؟ سخت نیست که ادعاهای کاهش وزن چای سنا را در اینترنت پیدا کنید؛ اما به طور معمول برای کاهش وزن توصیه نمی شود.

کاهش وزن یک راه حل سالم نیست و می تواند خطرناک نیز باشد. سنا برای تسکین موقت یبوست توصیه می شود. چای Senna یکی از رایج ترین شکل های این ملین گیاهی است؛ اما واقعاً مهم است که از چای سنا یا هر محصول دیگری درست استفاده کنید. در ادامه تمامی فواید و خطرات چای سنا را بازگو می کنیم.

چای سنا چیست؟

چای سنا و مکمل سنا استفاده می شود. چای سنا اغلب از دو گیاه سنا به نام های Cassia acutifolia یا Cassia angustifolia گرفته می شود. در فارسی با نام سنای اسکندریه می شناسیم.

سنا ملین کننده است یا نرم کننده مدفوع ؟ سنا یک ملین است که به معنی یک دارو یا عامل برای کاهش یبوست است. به عنوان یک ملین،سناناراحتی های دستگاه گوارش است اما اغلب می توان از عوارض جانبی با رعایت دوز توصیه شده، اجتناب کرد. همچنین از هر محصول سنا به مدت بیش از یک هفته استفاده نکنید.

فواید چای سنا و استفاده ها

 • تسکین یبوست
 • درمان هموروئید
 • کمک به سندرم روده تحریک پذیر
 • آماده سازی 1 . تسکین یبوست

  یبوست یک مورد بسیار رایج در بحث سلامت است. قطعا یکی از دلایل اصلی که مردم این گیاه درمانی را انتخاب می کنند، تسکین یبوست است. سنا چگونه به تسکین یبوست کمک می کند ؟

  در آزمایش های کنترل شده نشان داده شده است تا مدفوع را ملایم می کند و همچنین تکرر مدفوع و وزن آن را بیشتر می کند.

  چه مدت طول می کشد تا سنا تاثیرگذاری خود را به ثمر برساند؟ چای سنا را قبل از خواب بخورید تا برای صبح روز بعد تسکین یبوست داشته باشید.

  به عنوان یک درمان طبیعی یبوست، می توان از آن به عنوان یک تسکین دهنده موقت استفاده کرد اما نباید یک راه حل بلندمدت باشد.

  مطالعه کنید » آیا روغن نارگیل می تواند یبوست را درمان کند ؟

  2 . درمان هموروئید

  هموروئید تورم و التهاب در رگ های مقعد و راست روده است. این تورم و التهاب اغلب به علت یبوست و ازدیاد فشار شکمی است. هموروئید استفاده می کنند.

  3 . کمک به سندرم روده تحریک پذیر ( IBS )

  بعضی از رایج ترین علائم IBS عبارتند از تغییرات در حرکات روده، همانند اسهال یا یبوست. سنا زمانی توسط دکتر تجویز می شود که لاکتولوز، یبوست را از بین نمی برد.

  4 . آماده سازی برای کولونوسکوپی

  چای سنا گاهی اوقات برای پاک سازی و تمیز کردن روده قبل از انجام کولونوسکوپی تجویز می شود.

  طریقه مصرف برگ سنا

  چای سنا در مقابل مکمل سنا + دوز مصرفی

  چقدر طول می کشد تا چای سنا کار کند؟ معمولاً بعد از 6 تا 12 ساعت پس از نوشیدن چای سنا و یا مکمل سنا، شروع به کار خواهد کرد. این زمان می تواند بر اساس محصول متفاوت باشد. برگ سنا و سایر مکمل های Senna معمولا قبل از خواب برای تشویق حرکات روده در صبح روز بعد، مصرف می شوند.

  قدرت چای سنا می تواند تحت تاثیر زمان دم کردن آن قرار بگیرد؛ بنابراین یکی از چالش ها با چای سنا، کنترل دوز آن در مقایسه با مکمل است. خواندن اطلاعات محصول سنا قبل از انتخاب آن، می تواند مفید باشد تا بهترین محصول را برای نیاز خود پیدا کنید.

  دوز مصرفی که در تحقیقات علمی مورد مطالعه قرار گرفته است :

  برای یبوست در بزرگسالان و کودکان 12 سال و بالاتر : برای یبوست در سالمندان : 17 میلی گرم در روز.

  برای یبوست بعد از بارداری : 28 میلی گرم در دو دوز مجزا ( تقسیم شده )

  دوز چای سنا :

  خواص برگ سنا و گل محمدی

  عوارض جانبی عمومی سنا ممکن است شامل ناراحتی معده، گرفتگی عضلات یا اسهال باشد. سنا برای مصارف با دوز بالا و یا مصرف طولانی مدت، احتمالا خطرناک است. مصرف سنا بیش از یک تا دو هفته متوالی توصیه نمی شود. آیا استفاده از چای سنا در دوران بارداری و شیردهی بی خطر است؟ در ابتدا با پزشک خود مشورت کنید ؛ اما معمولا هنگامی که گیاه از طریق دهان و به صورت کوتاه مدت مصرف شود، ایمن است.

  سنا نباید مورد استفاده اشخاصی باشد که حتی یکی از موارد زیر را تجربه کرده اند :

  یا اسهال یا مدفوع شل / آبدار.

  اگر مشکل قلبی و یا مشکلی در دستگاه گوارش خود همانند درد شکمی ( تشخیص داده شده یا تشخیص داده نشده )،  فواید چای سنا

  گیاه دارویی

.

منبع : hidoctor.ir