خواص داروهای گیاهی و خواص سدر برای پوست صورت و خواص سدر برای پوست و مو

خواص درمانی سدر (کنار)| خواص سدر برای زیبایی پوست و مو| خواص دارویی گیاه سدر

خواص میوه سدر,سدر,خواص و فواید سدر,خاصیت سدر,خواص دارویی سدر

گیاه شناسی سدر

سدر درختی است که ارتفاع آن تا 10 متر می رسد. این درخت، خاردار و دارای ساقه ای به رنگ تقریباً سفید است. برگ ها تقریباً بیضی شکل و در قسمت انتهایی مدور، ولی در قسمت مقابل کمی نوک تیز هستند که به صورت متناوب بر روی شاخه قرار می گیرند. کناره برگ ها دارای دندانه های کوچک است و سه رگبرگ در طول برگ به طور واضح دیده می شود.

درخت سدر حدود صد سال عمر می کند و در استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و دیگر مناطق جنوبی، از جمله بعضی جزایر ایرانی خلیج فارس رویش دارد و در بعضی نواحی جنوبی میوه آن جزء میوه های مصرفی مردم است. این درخت در مناطق دیگر جهان از جمله عراق، مصر، عربستان، حبشه، آفریقای شمالی، نیجریه و فلسطین نیز می روید.

داروشناختی و اثرات مهم

برگ سدر قابض و مقوی معده است. همچنین خاصیت ضد میکروب و ضد قارچ دارد؛ به همین دلیل از آن برای درمان انگل های موضعی (پوستی) استفاده می شود. جوشانده برگ آن در درمان علائم سرماخوردگی مۆثر است و فشارخون را افزایش می دهد. از ضماد برگ آن در قدیم برای نرم کردن و درمان ورم و زخم ها استفاده می کردند. شستشوی موی سر با سدر باعث تمیزی و تقویت رشد مو شده و هنوز هم به همین منظور از آن استفاده می شود؛ به طوری که بسیاری از صنایع آرایشی از عصاره برگ آن انواع شامپوها را تهیه می کنند. مصرف خوراکی میوه سدر برای درمان برونشیت، سرفه و سل مفید است. میوه سدر دارای طبیعت سرد و خشک می باشد و  نارس آن قابض و نفاخ است.

سرخ کرده و بوداده میوه سدر بسیار قابض و برای اسهال و زخم های روده و تب مفید است. در گذشته از سدر بیشتر برای درمان زخم ها و شستشوی سر و بدن استفاده می کردند. در حیوانات آزمایشگاهی، کاهش قند خون با مصرف برگ سدر گزارش شده است.

ترکیبات مهم سدر

مهم ترین ترکیبات برگ سدر ترکیبات ساپونینی است. از مهم ترین ساپونین های گلوکزیدی آن می توان چهار جسم کریستینین های A، B، C و D را نام برد. از دیگر ساپونین های برگ، ابلین لاکتون می باشد که یک ساپونین استروئیدی و عامل کف کنندگی سدر است. از برگ سدر آلکالوئیدهایی از جمله آمفی بین های A، E و F، ماری تین A و C و اسپینانین A استخراج شده اند. همچنین در برگ سدر تانن و استرول های گیاهی از جمله بتاسیتوسترول وجود دارد.

خواص سدر برای زیبایی و شفافیت پوست در طب سنتی

سدر یکی از گیاهانی است که در طب سنتی به آن قابض می گویند. همین خاصیت سدر باعث فشردگی و تقویت اعضا می شود و در اصل اعضا را از سستی و شلی درمی آورد. نام دیگر سدر کنار است که گیاهی خوشبو و دارای مزاج سرد و خشک است. میوه این گیاه هم به شکل سنجد است و در مناطق جنوبی ایران موجود است. واقعیت این است که اکثر اجزای سدر خاصیت دارویی دارد. میوه، برگ، شکوفه و حتی ریشه سدر قابل استفاده است.

خواص سدر ، بهبود جای زخم

برای بهبود جای زخم هم می توان از سدر استفاده کرد. البته اگر جای زخم اسکار گذاشته و عمیق باشد نمی توان چندان امید داشت که سدر کاری بکند اما اگر زخم سطحی باشد می توان پودر آن را با آب مخلوط کرد و روی زخم مالید و بعد از چند دقیقه بشویید. توجه داشته باشد دفعات زیادی باید این کار را انجام دهید.

خواص سدر ، درمان عرق سوزی

میوه سدر قبل از میوه شدن شکوفه ای می دهد که ضماد آن را می توان برای رفع عرق سوز شدن پا در حمام استفاده کرد. روش استفاده از آن به این ترتیب است که شکوفه را خشک کرده و بعد آسیاب می کنیم و پودر آن را با مقداری آب مخلوط می کنیم. اگر بخواهید پوست را هم همراه با عرق سوز درمان و تقویت کنید، بهتر است سه قاشق پودر شکوفه، دو لیوان آب و دو قاشق سرکه را با هم مخلوط کرده و در حمام روی نقاط عرق سوز شده قرار دهید. بگذارید این ترکیب 15 تا 20 دقیقه روی نقاط عرق سوز شده باقی بماند. این کار اگر دو بار در روز انجام شود بعد از دو تا سه روز عرق سوزی برطرف می شود.

خواص سدر ، داشتن پوستی نرم و شفاف

از خواص زیبایی این گیاه این است که باعث نیکویی رنگ رخسار می شود. در صورتی که مشکل پوست شما کِدِری آن است و می خواهید پوستی شفاف داشته باشید، بهتر است سدر را با روغن بادام تلخ مخلوط کرده یا با ماست ترکیب کنید و تازه به تازه استفاده کنید. از آنجا که روغن بادام تلخ چرب است مشکلی برای پوست ایجاد نمی کند و میتواند یکی دو ساعت روی پوست بماند.

برای این کار سدر را بجوشانید و آبش را با هم وزن خودش روغن بادام تلخ مخلوط کرده و روی شعله آهسته هم بزنید تا آبش بخار شود و عصاره سدر در بادام تلخ بماند. این کار را می توان با روغن زیتون هم انجام داد چون روغن بادام تلخ کمی گران است. در نهایت روی روغن زیتون کمی روغن بادام تلخ بریزید و بگذارید روی پوست باشد. این مخلوط هر چه بیشتر روی پوست بماند اثرش بیشتر است.

خواص سدر ، درمان شوره سر

شوره سر یکی از مشکلاتی است که علل بسیاری می تواند داشته باشد اما یکی از راههای درمان شوره سر که می توان برای آن در نظر گرفت، استفاده از سدر است. گیاه سدر صمغی دارد که می توان آن را در آب حل و روی سر استفاده کرد. این ترکیب در افرادی که شوره سر دارند اثری معجزه آسا دارد. اگر بخواهید می توانید از شامپوهای آماده سدر برای این مشکل استفاده کنید.

خواص سدر ، جلوگیری از ریزش مو

“سدر مقوی مو” است و موها را تقویت می کند و برای جلوگیری از ریزش مو بسیار کمک می کند اما برای ریزش مو باید مو را طبقه بندی کرد. افرادی که منافذ گشادی در پوست سرشان دارند و قطر موهای شان زیاد است، از آنجا که گیاه سدر حالت قابض دارد، برای این تیپ ریزش   ها ایده آل است اما افرادی که پوست خشک دارند و منافذ موهای شان تنگ است، معمولا موهای نازکی دارند.

این افراد نباید از سدر استفاده کنند و به جای آن ترکیباتی که عصاره گرم دارند مانند: سیر، فلفل یا عصاره بادام استفاده کنند. در این حالت منافذ پوست باز می شود و موها می توانند از این منافذ بیرون بیایند.

خواص سدر ، لایه برداری با برگ سدر

برگ سدر در ترکیبات آرایشی و شامپوها زیاد استفاده می شود. از این برگ ضمادی تهیه می شود که اگر بدن را با آن بشویند، به ترمیم زخم ها و پاکسازی پوست کمک می کند. استفاده از سدر در افرادی که پوستی چرب دارند، راحت تر است. اگر بخواهید سدر اثر معمولی داشته باشد با آب و اگر بخواهید اثرش تقویت شود با کمی سرکه و آب مخلوط کنید و خوب که با هم قاطی کردید، روی پوست بمالید و بگذارید خشک شود بعد با دست به صورت دَوَرانی آن را ماساژ دهید و در اصطلاح اسکراب کنید. در واقع با این کار شما پوست را می سایید. این حرکت کمک می کند لایه برداری خوبی انجام شود و علاوه بر این پوست تمیز شود.

خواص سدر ، تقویت اشتها

اگر زیادی لاغر هستید و می خواهید کمی چاق شوید بهتر است روی ریشه سدر حساب کنید. برای افزایش وزن و چاقی ریشه گیاه سدر را با آب بجوشانید تا به رنگ قرمز دربیاد بعد آن را نوش جان کنید. این معجون باعث چاقی می شود و برای افرادی که لاغر هستند و می خواهند چاق شوند، استفاده می شود.

دیگر خواص سدر

همان طور که گفته شد، قسمت های مختلف سدر می تواند در زیبایی صورت موثر باشد. میوه سدر هم از این قاعده مستثنی نیست. البته میوه سدر با وجود آنکه برای دستگاه گوارش مفید است، می تواند نفاخ هم باشد اما همین میوه ترش در کسانی که جوش های صورت دارند یا پوست صورت شان چرب است اما بدن خشکی دارند می تواند موثر باشد.

میوه سدر مقداری نفاخ است و ممکن است برای حافظه هم ضرر داشته باشد بنابراین افرادی که سابقه تشنج یا فلج دارند قبل از استفاده از این میوه باید با پزشک مشورت کنند. بد نیست بدانید که مصلح سدر سکنجبین است و اگر سدر همراه با سکنجبین خورده شود، می تواند ضررهایش را کم کند.

نکات قابل توجه

1- چوب درخت سدر بسیار سخت و بادوام است و در قدیم برای ساختن اجزای مختلف خانه ها به کار می رفت. درخت سدر آفت ندارد و موریانه کمتر می تواند به آن آسیب برساند. همچنین زغال تهیه شده از چوب سدر جهت تولید حرارت ایده آل است.

2- بهترین زمان برداشت برگ سدر اواخر فصل تابستان می باشد.

3- در بسیاری از کشورهای اسلامی نظیر ایران، عراق، هندوستان (مسلمانان)، جنوب شرقی عربستان سعودی و نقاط دیگر، مرده های خود را با سدر و کافور که هر دو از درختان بهشتی هستند، می شویند. با این کار، گذشته از ضدعفونی و پاک شدن جسم مرده، عقیده بر این است که فرشتگان خشنود خواهند شد. در یکی از منابع آمده است که یهودیان هم در گذشته این عمل را انجام می دادند و در حال حاضر نیز به طور معدود انجام می دهند.

4- در منابعی اشاره شده که زنان قدیم مصر با شانه های چوبی ساخته شده از درخت سدر موهای خود را شانه می کردند.

گردآوری از مجله اینترنتی همراه باعلم

.

منبع : https:baelm.net