درمان های مختلف با شنبلیله

 از فواید درمانی و خاصیت های شنبلیله چه میزان اطلاع دارید این گیاه پرخاصیت در چه زمینه های درمانی به ما کمک میکند پیشنهادات و توصیه های طب سنتی ر درباره درمان با این گیاه چگونه است شنبلیله برای درمان جوش ها، سوختگی، التهابات و اگزما و رفع گرفتگی عضلات و مشکلات معده ای مناسب است .

 ۱- شنبلیله گیاهی است علفی و یکساله، به ارتفاع ۵۰ سانتی متر. برگ های آن بیضی شل با نوک مدور هستند که حدود نصف بالای پهنک آن ها دندانه دار است.
۲- برگ شنبلیله در ایران به عنوان سبزی در انواع غذاها و ادویه جات، به مقدار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.
۳- دانه گیاه شنبلیله اروپایی برای قرن ها به عنوان ادویه در آشپزی و در طب سنتی نیز تقریبا به همان قدمت، برای درمان کورک , دیابت, سلولیتیس و سل به کار می رفته است.
۴- عصاره دانه شنبلیله به عنوان جایگزین طعم شربت افرا استفاده می شود. دانه این گیاه پروتئین بالایی دارد.
۵- خود گیاه نیز به منظور علوفه دام کشت می شود.
۶- از شنبلیله به طور موضعی، به شکل خمیر و پماد (مرهم)، جهت درمان جوش ها، سوختگی، التهابات و اگزما استفاده می شود.
۷- در طب عوام، پودر آن به صورت خوراکی، به عنوان یک منبع موسیلاژ در نزله های قسمت فوقانی تنفسی، سه تا چهار بار در روز و هر بار به میزان یک قاشق غداخوری، مصرف می شود.
۸- آزمایش روی حیوانات آزمایشگاهی نشان داده است که عصاره آبی آن می تواند زخم معده را درمان کند. یکی از اثرات اصلی و خوب آن، کاهش قند خون است که افراد دیابتی می توانند از آن استفاده کنند.
۹- خواص دیگری که از قدیم برای دانه شنبلیله معتقد بودند و در پژوهش های اخیر مورد تأیید قرار گرفته، خلط آور، شیرافزا و ملین بودن آن است.
۱۰- مصرف بیش از اندازه دارویی، ممکن است باعث سردرد، تهوع و تحریکات پوستی شود.
۱۱- با توجه به اثرات تحریکی رحم، باید در دوران بارداری و شیردهی با احتیاط مصرف شود.
۱۲- برای تهیه چای آن، بر روی یک گرم پودر دانه، یک استکان آب سرد ریخته و حداقل سه ساعت بگذارید بماند؛ سپس آن را صاف کرده و میل کنید. از سویی چون محلول تلخ است، می توان آن را با کمی عسل، شیرین کرد و تا ۵ بار در روز مصرف نمود؛ زیرا مصرف عادی پودر دانه ها؛ تا ۵ گرم در روز مجاز است.
۱۳- چون دانه شنبلیله، سفت و سخت است، باید آن را آسیاب کرد و به صورت پودر درآورد.
۱۴- پودر تهیه شده را می توان روی غذا پاشید یا حدود ۵ گرم از آن را با یک لیوان آب به مدت پنج دقیقه جوشاند؛ پس از آن صاف و میل کرد.
۱۵- در صورتی که میزان قند خون بالا باشد، نمی توان برای کنترل آن به طور مستقل، از دانه شنبلیله استفاده کرد؛ زیرا میزان کاهش قند خون، توسط دانه شنبلیله محدود است.
۱۶- افراد دیابتی که می خواهند از دانه شنبلیله برای کاهش قند خون استفاده کنند،بهتر است روزی تا ۵ گرم از آن را به شکلی که ذکر شد مصرف نمایند و پس از دو هفته با آزمایش قند خون کارایی این دانه را از نظر قدرت تأثیر دریابند. چون کنترل قند خون مسأله بسیار بااهمیتی است که عدم توجه به آن می تواند خسارات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.
۱۷- در طب سنتی خاورمیانه به خصوص در بالکان، از قسمت هوایی (برگ ها) شنبلیله به عنوان ضد گرفتگی عضلات به خصوص هنگامی که همراه با دردهای زمان قاعدگی و اسهال یا مشکلات روده ای-معده ای، باشد استفاده می کنند. بهترین زمان برداشت قسمت هوایی، تابستان است.
۱۸- یک تحقیق در سال ۲۰۱۱ نشان داد که مردان ۲۵ تا ۵۲ ساله ای که به مدت ۶ هفته به طور مداوم و روزی دو بار از عصاره دانه شنبلیله استفاده کردند، میل جنسی آن ها ۲۵ درصد بیشتر از کسانی بود که دارونما استفاده کردند.

سلامتیسم

.

منبع : hidoctor.ir