پاهای ورزیده و خوش فرم تاثیر فراوانی در تناسب کلی بدن ایفا میکند و به همین خاطر بدنسازان اهمیت ویژه ای به تمرینات مخصوص پا میدهند.

به گزارش آلامتو و به نقل از علم ورزش؛ اگر شمارش اسکوات ها و تمرینات مخصوص پا از دست تان خارج شده اما هنوز به نتیجه و فرم دلخواه نرسیده اید، فاقد شک یک جای کار ایراد دارد. در این مطلب  شما را با ۷ اشتباه رایج در این زمینه آشنا می کنیم.

۱. غیر واقعی فکر نکنید

شما نمی توانید با انجام تعداد محدودی حرکت سایز ران های تان را تغییر دهید. بسیاری از مردم فکر می کنند اگر ۲ هفته وقت شان را در باشگاه بگذرانند همه ی عضلات پاهای شان را به تفکیک می بینند. باید بدانیم اینطور نیست. اگر تمرینات قدرتی پایین تنه را هفته ای ۳ بار بطور منظم انجام دهید، بعد از گذشت ۴ تا ۶ هفته می توان انتظار دیدن تغییرات در فرم عضلات را داشت.

۲. رژیم غذایی شما مناسب فرم دهی عضلات پا نیست

اولین و مهم ترین قدم برای فرم دهی به عضلات عوض کردن نوع رژیم غذایی است. پروتئین، سبزیجات، میوه ها و چربی های مفید. اگر رژیم شما چیزی غیر از این است آن را نخورید. پروتئین یک عنصر حیاتی برای رسیدن شما به عضلات دلخواه تان است. پروتئین همزمان با ترمیم و ساخت عضله متابولیسم بدن را بالا می برد در نتیجه چربی سوزی بیشتر خواهد شد.

۳. تمرینات استقامتی و هوازی شما کم است

اگرهفته ای ۳ بار ورزش می کنید اما هنوز تغییری ندیده اید، این بار تمرینات استقامتی و هوازی را به تمرین تان اضافه کنید. اگر وقت کافی برای این کار را ندارید برای گرم کردن از دوچرخه استفاده کنید.  با پدال زدن حدود ۴۲۰ تا ۷۸۰ کالری در ساعت می سوزانید.

راه حل دیگر استفاده از الپتیکال و یا هر دستگاهی است که شما را تحت فشار شیب قرار دهد. در این تمرینات ۲۵ درصد تارهای عضلانی را بیشتر درگیر فشار خواهید کرد، که در تمرین روی سطح صاف اتفاق نمی افتد.

۴. حرکت لانگز (قیچی) را در جهت عقربه های ساعت انجام نمی دهید!

این کار را می توانید در خانه و فاقد هیچ تجهیزاتی انجام دهید. حرکت لانگز باعث فرم دهی به ناحیه ران، باسن و پا می شود و مناسب ترین حرکت برای از بین بردن سلولیت است. در حقیقت با بالا رفتن سن انجام این تمرینات بطور منظم توصیه می شود چرا که در این پروسه عضلات بطور طبیعی نازک، ضعیف و شل می شوند. لایه پوشاننده چربی که نقش محافظت از عضله را دارد، استحکام خود را از دست داده و به صورت سلولیت و چین و چروک نمود پیدا می کند.

۵. دیگر عضلات پا و حرکات مکمل را نادیده می گیرید

بسیاری از ورزشکاران به خصوص دونده ها و دوچرخه سوارها عضلات برجسته و خوش فرمی دارند. اما برای کمتر کردن ریسک آسیب پذیری و فرم بهتر نباید عضلات داخلی ران و همسترینگ را فراموش کنیم. اگر همه ی عضلات را به طور برابر تمرین ندهید، عضله خم کننده لگن تحت فشار قرار می گیرد و ممکن است زانو ها آسیب ببینند. برای قوی کردن همسترینگ ها حرکت پل و برای عضلات داخلی ران حرکات کششی و نگه دارنده انجام دهید.

۶.  از وزنه سنگین استفاده نمی کنید

اگر واقعاً می خواهید به پاهای تان فرم دهید باید آن ها را به چالش بکشید. برای شروع می توانید از وزن بدنت ان استفاده کنید اما به محض اینکه بعد از انجام ۱۲ تکرار فشاری حس نکردید زمان آن رسیده است که بار تمرین را افزایش دهید. برای شروع در اسکوات و لانگز از دو دمبل ۴ کیلویی استفاده کنید و در هفته های بعدی یا هر زمانی که آماده بودید وزنه را سنگین تر کنید.

۷. ورزشی که انجام می دهید مناسب شما نیست

به هیچ عنوان به این فکر نکنید که می توانید تیپ بدنی خود را به راحتی عوض کنید. به جای آن تمریناتی انجام دهید که به پیشرفت تان کمک کند. اگر پاهای لاغری دارید اما می خواهید عضلات تان را حجیم کنید از دویدن های طولانی مدت خودداری کنید.

در این شرایط دویدن نه تنها کمکی به شما نمی کند بلکه باعث لاغرتر شدن پاها می شود و به جای آن سعی کنید با مقاومت سنگین دوچرخه سواری کنید و یا الپتیکال بزنید. اگر پاهای شما کوتاه و پر است، تمرینات سنگین با وزنه برای تان به هیچ عنوان مناسب نیست. بهتر است فقط از وزن بدن تان استفاده کنید.

.

منبع : alamto.com