به این دلایل شما باید هر روز بدوید و ورزش کنید

البته دویــدن بـه تنهایی همه مشکلاتتان را رفع نمی کند. قبل از شروع بایــد ابتدا با یک پزشک مشورت کنیــد. هنگامیکه دویــدن قسمتی از برنامه روزانه شما شود متوجه تغییرات مثبتی در خود خواهیــد شد.

به این دلایل شما باید هر روز بدوید و ورزش کنید

دویــدن بـهترین راه برای تناسب اندام اســت که نیازی بـه تجهیزات خاصی ندارد و حتی لازم نیست که بـه خاطرش در باشگاه ثبت نام کنیــد.

تمام این ها می توانند دلایل قانع کننده ای برای شروع باشند. و اما دلایل دیگری هستند که در زیر توضیح خواهم داد.

ورزش دو قلب را تقویت می کند و گلبول های قرمز خون را افزایش می دهد.

ظرفیت ماهیچه ها برای اســتفاده اکسیژن افزایش پیــدا می کند. قلب یک انسان ورزشکار مقدار خون بیشتری را در هر دوره گردش نسبت بـه انسان های دیگر پمپاژ می کند.

وقتی جریان خون افزایش پیــدا می کند مصرف اکسیژن هم بـه دنبال آن بالا می رود. همه بافت ها و اعضای بدن خون غنی شده با اکسیژن و مواد مغذی بیشتری دریافت می کنند.

این ورزش اســترس را کاهش می دهد. بدن شما در اثر تنش های عصبی و خستگی های روزانه ضایعاتی را در خود انباشته می کند.

برای حل این مشکل بایــد عرق بریزیــد و دویــدن برای این کار بسیار مناسب اســت. وقتی ورزش می کنیــد بدن هورمون هایی بـه نام اندورفین در بدن آزاد م یکند. اندورفین بـه هورمون های شادی نیز معروف اســت.

وقتی تجمع اندورفین در بدن زیاد شود احساس رضایت و خوشحالی پیــدا می کنیــد و هیچوقت افسرده نمی شویــد. با دویــدن فعالیت های ذهن بیشتر می شود.

وقتی مشغول دویــدن هستیــد ذهنتان ناخودآگاه بـه راه حل های خوبی برای مشکلات می رسد. تمام اینها بـه دلیل اکسیژن اســت که بـه سیستم عصب مرکزی کمک می کند تا فعال تر باشد.

زمان دویــدن اهمیت چندانی ندارد

هنگام صبح:

وقتی سطح هورمون ها بالاتر از حد نرمال هستند، دویــدن باعث می شود که بدن بـه حالت نرمال برگردد.

هنگام غروب:

دویــدن پس از گذراندن تمام روز در محل کار شما را ریلکس و شارژ می کند، احساس گرسنگی را کمتر می کند و در نهایت باعث می شود بـه آرامی یک کودک بـه رختخواب برویــد.

دویــدن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و سطح سلول های قرمز و هموگلوبین را افزایش می دهد و در عین حال کلسترول خون را پایین می آورد، احساس گرسنگی را کمتر می کند و حرکات روده ای را تقویت می کند.

با تقویت متابولیسم بدن وزن شما نیز بـه حالت نرمال در می آیــد. مطالعات نشان داده اســت که دویــدن بـه احیاء و بازسازی سلول های کبدی کمک می کند.

همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که دویــدن تاثیرات مثبتی در سیستم عضلانی دارد. پس می تواند ورزش خوبی برای مسن ها باشد زیرا بیماری های مفصلی و آرتروز را درمان می کند.

.

منبع : niksho.com