بنا بر گزارش میهن تاز اگر شما بدنبال طراحی تمرین برای خود هستید و می خواهید مربی خود باشید برای بهترین نتیجه گیری از تمرینات ورزشی و رشد عضلانی بهتر و چربی سوزی بیشتر باید این اشتباهات را از برنامه ورزشی خود حذف کنید .

در این پست از سایت میهن تاز  ما به شما ۵ اشتباه بزرگ در تمرینات ورزشی را که اکثر ورزشکاران با آن ها دست به گریبانند را نشان می دهیم و امیدواریم با اصلاح آن ها بتوانید بیشترین بهره را از تمرینات خود ببرید .

هر شخصی دوست دارد تا برای خود تمرینات شخصی داشته باشد زیرا احساس می کند که هیچ کس به اندازه خود او از بدنش آگاهی ندارد پس فکر می کند اگر یک سری تمرینات از پیش تعیین شده را برای بدن خود تغییر دهد می تواند در مدت کوتاهی نتیجه خارق العاده بگیرد . با این تفاسیر یک سری اشتباهات را در تمرینات خود بکار می برد که در این مطلب به آن ها اشاره می کنیم .

اشتباه شماره ۱ : انجام بیش از حد تمرین

این اشتباه ساده یکی از شایع ترین اشتباهات ورزشی در بین ورزشکاران آماتور و حرفه ای است. گاهی اوقات شما فکر می کنید که یک تمرین خاص را در ورزش روزانه نباید کمتر از ۵ ست انجام داد ولی در حقیقت برای ورزشکاران ( بخصوص ورزشکاران آماتور و مبتدی ) معمولا انجام دو یا سه ست از هر تمرین کافیست و هیچ نیازی به انجام بیشتر آن نیست .

این اشتباه ریشه در ورزش بدنسازی دارد . ورزشکاران حرفه ای این رشته به علت استعداد ژنتیکی که دارند تمرینات را در ست های بیشتر و تعداد بالاتر انجام می دهند و عموم مردم با دیدن این اعمال فکر می کنند که هر شخص ورزشکاری باید تمرینات را بیش از حد انجام دهد تا به نتیجه برسد .

ذکر این نکته حائذ اهمیت است که متخصصان ثابت کرده اند که اگر شخصی بیش از حد به بدن خود فشار بیاورد علاوه بر این که عضلات او تحلیل می روند در آینده نیز مشکلات جسمانی عدیده ای گریبان گیر آنها خواهد شد .امروز متخصصان بر این باورند که باید بهترین نتایج را با کمترین هزینه بدست آورد یعنی برای بدست آوردن عضلات حجیم نباید متحمل زیان شد پس بهتر است که تمرینات را متعادل انجام داد .

بهترین مربیان بدنسازی در دنیا عقیده دارند که در یک وعده تمرینی مجموع ست های ورزشی باید چیزی مابین ۱۰ الی ۱۶ ست باشد . پیشنهاد این مربیان به این شرح است :

برای آشنایی با این مربیان بر روی نام آنها کلیک کنید تا به وبسایت شخصی آنها منتقل شوید
نام مربی     مجموع ست های تمرینی
جیسون فروگیا     ۱۲-۱۶
جان میدوز     ۱۰-۱۲
مایک رابرتسون     ۱۰-۱۵
جیم وندر     ۱۰-۱۴

ذکر تمرینات پیشنهادی در این مطلب نمی گنجد و آنها را بزودی در مطلبی جداگانه برای شما خواهیم آورد .

اشتباه شماره ۲ :کار کردن بیش از حد بر روی یک تمرین و چشم پوشی از سایر تمرینات

برای این مورد باید این مثال را آورد .
حتما شما هم در اطرافتان اشخاصی را دیده اید که یک قسمت از بدنشان بسیار ورزشی ولی سایر اندام های او بسیار معمولیست . مثلا بالاتنه یک نفر عضلانی ولی پاهای او بسیار ضعیف و لاغر است . این اشتباه در ورزش بدنسازی بخصوص در ایران بسیار رایج است .

اکثر افراد مبتدی که به باشگاه می روند فکر می کنند که عضله سازی فقط مخصوص بالا تنه است و از قسمت های دیگر چشم پوشی می کنند . مربیان حرفه ای ورزشی از ورزشکاران این انتظار را دارند که به صورت متعادل بر روی تمامی عضلات کار کنند زیرا در غیر اینصورت علاوه بر اینکه زیبایی بدن به هم می ریزد مشکلات زیادی در سنین پیری برای مفاصل بدن ( قسمت هایی که بر روی آنها به خوبی کار نشده ) پیش خواهد آمد .

اشتباه شماره ۳ : نادیده گرفتن حرکات آغازین و گرم کردن درست

قبل از شروع هر حرکتی باید مفاصل آن قسمت از بدن که درگیر می شود گرم و نرم شود . بهترین راه برای گرم کردن مفاصل انجام حرکات ست اول با وزنه کم وفشار کمتر است . یعنی اگر میخواهید حرکت سرشانه انجام دهید قبل از شروع حرکت کمی حرکت کششی مخصوص این عضو انجام شود و سپس چند حرکت با فشار کم برای این عضو انجام شود.

اشتباه شماره ۴ : درک نادرست از آناتومی بدن

بسیاری از ورزشکاران این نکته را نمی دانند که بدن انسان به گونه ای است که نباید بعضی از اندام ها با هم درگیر شوند زیرا از پرورش از اکثر و بهره وری بالای هم جلوگیری می کنند . برای انجام حرکات باید به یاد داشته باشید که حرکات زیر را با هم انجام ندهید .

۱- هرگز روز پس از انجام حرکات سینه ، حرکات شانه را انجام ندهید .

۲- پس از انجام حرکات اسکات و لیفت به پایین کمر فشار نیاورید

۳- برای حرکاتی مانند چین آپ (بارفیکس) و پرس سینه قدرتی که نیاز به نیروی بسیار زیادی دارند سوپر ست در نظر نگیرید.

اشتباه شماره ۵ : نداشتن حوصله و تحمل

هرگز وقتی ورزشی را شروع می کنید انتظار نداشته باشید یک روزه به هدف خود برسید . عضله سازی فرایندیست زمانبر که برای رسیدن به هدف باید صبر و تحمل داشت.پس شما تمرینات خود را انجام دهید و طبق اصول پیش بروید و منتظر نتایج در بلند مدت باشید.

امیدوارم که این اصول را رعایت کنید تا به بهترین نتیجه در تمرینات ورزشی برسید.

.

منبع : mihantaz.com