کاهش استرس روزانه با ماساژ درمانی

صدها راه برای مقابله با استرس وجود دارد اما هیچ یک از آن‌ها به اندازه گرفتن یک ماساژ، آرامش بخش نیست. ماساژ، آن‌قدر محبوب است که حتی افراد استرسی که سرشان شلوغ است طوری برنامه ریزی می‌کنند که یک روز را در اسپا بگذرانند.این روزهایی که برای همه پر از استرس و تنش است را در پایان روز با ماساژ چند نقطه مختلف از بدن، می توانید به راحتی و با آرامش پشت سر بگذارید!

رهایی از استرس به بازگرداندن شور و نشاط کمک کرده و در عین حال ذهن را پاکسازی می‌کند و برای تقویت روح، چه راهی بهتر از یک ماساژ آرامش بخش!

عجیب است اما ماساژ درمانی، یک درمان باستانی است. ماساژ اولین بار در ۲۵۰۰ سال پیش در چین بنیان نهاده شد. بقراط، شفادهنده یونانی نیز در ۴۰۰ سال قبل از میلاد، از ماساژ درمانی برای درمان رگ به رگ شدگی و درد عضلانی استفاده می‌کرد.روش‌های درمان جایگزین مانند طب سنتی چینی و آیورودا برای درمان مشکلات سلامتی مختلف، نسخه‌های ماساژدرمانی خودشان را دارند.

ماساژ بدن شکل عالی از ورزش غیرفعال است. کلمه ماساژ از واژه یونانی «Massier» گرفته شده که به معنی مشت و مال دادن است و شامل ماساژ علمی بافت‌های نرم بدن می‌باشد. ماساژ اگر به شکل صحیحی بر روی بدن برهنه انسان انجام شود می‌تواند بسیار تحریک کننده و نیرو بخش باشد.


 مزایای ماساژ درمانی برای استرس

آرامش را افزایش می‌دهد

یکی از مهم‌ترین مزایای یک ماساژ خوب، افزایش آرامش است. ماساژ درمانی، عضلات خسته و سفت را تسکین می‌دهد و باعث آرام شدن اعصاب فرسوده می‌گردد. ماساژ، یک درمان مورد تأیید برای استرس، اضطراب و افسردگی نیز می‌باشد.

اندورفین را افزایش می‌دهد

یک راه برای خنثی کردن سطوح بالای کورتیزول و آدرنالین در بدن، یک ماساژ آرامش بخش است. ماساژ درمانی به غیر از تسکین دادن اعصاب فرسوده، مقدار زیادی اندورفین، دوپامین و سورتونین در بدن ترشح می‌کند. اندورفین‌ها، هورمون‌هایی هستند که خلق و خو را بهبود می‌بخشند و آرامش را بیشتر می‌کنند. به همین دلیل است که شما هر باری که ماساژ می‌گیرید، احساس شادی و آرامش می‌کنید.

قلب را سالم نگه می‌دارد

مطالعات نشان می‌دهد که یک ماساژ ۱.۵ ساعته، به طور مؤثری ضربان قلب را کند می‌سازد، استرس را پراکنده می‌کند و سطوح کورتیزول را کاهش می‌دهد. همچنین ماساژ به تنظیم سطح انسولین کمک می‌کند. تمامی این‌ها، قلب را سالم نگه می‌دارد و مقاومت در برابر بیماری را افزایش می‌دهد.

درد و تیر کشیدن را کاهش می‌دهد

شما خواه آسیب دیده باشید یا از درد مفاصل رنج می‌برید، ماساژ درمانی به کاهش درد و تیر کشیدن‌های حاد و مزمن کمک می‌کند. ماساژ به تسکین عضلات خسته و آسیب دیده و همچنین اعصاب دردناک یا تاندون‌های ملتهب کمک می‌کند.

Image result for ‫ماساژ‬‎

ماساژ بدن را چگونه و با چه وسایلی انجام دهیم؟

روغن مخصوص نیز لازم است، آن ها را به راحتی می توانید به دست آورید زیرا در فروشگاه های تخصصی فروخته می شوند.
بررسی کنید که آیا پوست شخصی که ماساژ را می گیرد حساس است، یا اینکه نیاز به خرید یک نوع خاص از روغن دارید.
ملایم ترین گزینه روغن بادام یا جوجوبا است. (یا حتی می توانید از روغن بچه استفاده کنید).
حوله ضروری است، به خصوص اگر گرم باشد؛ برای گرم کردن آن ها از بخاری مخصوص استفاده کنید.
مهم ترین چیز این است که آن ها برای پوشش دادن فردی که ماساژ را می‌گیرد، استفاده می شوند و هم چنین اگر دست های سردی دارید برای راحت نگه داشتن آنها نیاز است.
در پایان درمان شما به آن ها نیاز خواهید داشت تا روغن اضافی را پاک کنید.
طبق آنچه در این بخش میخوایند به غیر از این واقعیت که ممکن است به دلایل پزشکی به ماساژ نیاز داشته باشید، هم چنین مشکلی در مورد یک ماساژ 30 تا 45 دقیقه در آب گرم برای از بین بردن درد و رنج نیز وجود ندارد.
اما آیا می دانید که قسمت هایی از بدن وجود دارد که یک ماساژ معمولی انجام نمی شود و شما می توانید خودتان در خانه انجام دهید؟
هنگامی که شما می فهمید که آن ها چه هستند و بر روی آن ها کار می کنید، هرگز مثل قبل نخواهید بود، احساس آرامش بیشتری خواهید کرد و خوشحال خواهید شد.

1- ماساژ بدن و بالای سر برای کاهش استرس کاری

 

Related image

بیش از نیمی از افرادی که امروزه کار می کنند گلایه می کنند که وقتی روز کاری به پایان می رسد خسته می شوند.
یک ماساژ بر روی سر (به طور خاص، فرق سر) حس لذت بخشی را ایجاد می کند، زیرا ماهیچه های جمجمه شما را آرام می کند و باعث جریان خون بیشتر می شود.

2- ماساژ بدن و صورت برای جوان ماندن پوست

این کار به شما کمک می کند که جوان تر به نظر برسید، زیرا پوست را سفت می کند، و به شما کمک می کند تا آرام باشید.
اگر شما بسیار نگران هستید یا اضطراب دارید، ماساژ صورت را توصیه می کنیم و این کار می تواند برای کاهش خستگی، نگرانی و تنش روزانه مفید باشد.

Image result for ‫ماساژ‬‎

3- ماساژ بدن و جمجمه برای کاهش استرس

ما قبلا اشاره کردیم که یک ماساژ تا فرق سرتان برای سلامتی شما مفید است، با این حال، این تنها مکانی نیست که شما می توانید ماساژ دهید تا حس خوبی داشته باشید.
علاوه بر این، اگر به خودتان یادآوری کنید که استرس چقدر باعث ایجاد مشکلات سلامتی و افسردگی می شود، ماساژ ارزش تلاش برای کاهش آن را دارد.
ماساژ بین پیشانی و فرق سر برای افرادی که کار آن ها تمرکز و برنامه ریزی زیادی دارد، ایده آل است.
ماساژ هم چنین برای افرادی که در حال امتحان دادن هستند و یا مشاغلی که نیاز زیادی به تمرکز و زمان در مقابل صفحه کامپیوتر دارند، مناسب است و این کار کمک خواهد کرد که تنش کاهش یابد، خلق و خوی بد را از بین ببرد و کیفیت خواب شما را بهبود بخشد.

4- ماساژ بدن و گوش

هیچ چیز مانند ماساژ گوش برای تولید آن حالت آرامش بخش مطلوب وجود ندارد، آیا می دانستید که یکی از علل اصلی استرس، صداهایی است که هر روز در شهرهای بزرگ شنیده می شود؟
بوق ها، فریاد ها و موسیقی بلند باعث خستگی و اضطراب اضافی می شود در عوض سکوت، ذهن را آرام می کند، به شما در جلوگیری از افکار منفی کمک می کند و مصرف انرژی مغز را کاهش می دهد.
این باعث می شود که شب راحت تر بخوابید و روی چیز های خوب تمرکز کنید. این ماساژ باید در پشت گوش انجام شود، با استفاده از حرکات دایره ای و حرکت در جهت عقربه های ساعت به سمت عقب.

5. ماساژ بدن و نوک انگشتان

مردم معمولا انگشتان دست خود را ماساژ نمی دهند مگر این که درد داشته باشند، این یک اشتباه بزرگ است در حالی که نوک انگشتان شما سخت ترین قسمت بدن شما هستند، ولی آن ها نیز بسیار حساس هستند و به مراقبت و توجه نیاز دارند.
آن ها از اعصابی پر شده اند که در آن جا تمام می شوند که می توانند با استفاده از تکنیک های فشار آرام شوند، این برای افرادی که کار تایپ کردن را انجام می دهند ایده آل است.

6- ماساژ بدن و باسن

باسن یکی از مناطق نادیده گرفته شده است، زیرا بیشترین ماساژ ها در ران متوقف می شوند، نه تنها لذت بخش است، بلکه می تواند از ناراحتی های ناشی از نشستن در طولانی مدت جلوگیری کند.

Image result for ‫ماساژ‬‎