آکاایران: عرق کردن واکنش طبیعی بدن در شرایط مختلف بدنی ما مثل ورزش کردن ، بودن در هوا و محیط گرم و … است. اما خیلی از افراد اینگونه تصور می‌کنند که در زمانی که عرق می‌کنند کالری سوزی بیشتری برای آن‌ها رخ می‌دهد که منجر به لاغری آنها میشود. با مطالعه مطالبی که در ادامه مطلب برایتان گردآوری کرده ایم رابطه عرق کردن و کاهش وزن را متوجه خواهید شد. پس در ادامه مطلب با آکاایران همراه باشید.

آیا عرق ریختن باعث کالری سوزی و کاهش وزن میشود!؟

اول از همه باید بگوییم که برخی فعالیت‌های با تعریق کم یا بدون تعریق نیز می‌توانند موجب سوزاندن کالری بشوند. فعالیت‌هایی مثل شنا کردن، بلندکردن وزنه‌های سبک و ورزش‌کردن در هوای سرد زمستان با اینکه معمولا باعث تعریق چندانی نمی‌شوند، ولی به کالری‌سوزی کمک می‌کنند.

البته عرق کردن می‌تواند ابزاری برای اندازه‌گیری شدت یا سختی تمرینات باشد. کالج پزشکی ورزشی آمریکا توصیه می‌کند، بزرگ‌سالان سالم ۵ روز در هفته‌ و در هر نوبت ۳۰ دقیقه تمرین ورزشی ملایم انجام بدهند. شدت این تمرین باید در حدی باشد که باعث عرق کردن فرد بشود. کمیت غدد تعرقی افراد با ژن هایشان تعیین میشود که در افراد مختلف متفاوت است ."مطالعات نشان میدهد هر چه بیشتر عرق کنید در واقع غدد عرق بیشتری دارید پس این مسئله رابطه ای با لاغری و کاهش وزن ندارد ".

 

Related image

 چرا برخی افراد بیشتر از دیگران عرق می‌کنند؟  

میزان عرق کردن‌ به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارت‌اند از:

  • ژنتیک؛
  • عوامل محیطی؛
  • سن؛
  • سطح آمادگی بدنی؛
  • وزن.

در میان این عوامل وزن و سطح آمادگی‌ بیشترین تأثیر را در میزان عرق کردن‌ در طول یک تمرین ورزشی دارد. اگر وزن‌تان بیشتر باشد، بدن‌تان مجبور است انرژی بیشتری صرف کند. این امر باعث افزایش تعریق می‌شود، زیرا بدن‌تان باید توده‌ی بیشتری را خنک بکند.

هرچه ازلحاظ سلامت جسمی در سطح بهتری باشید، بدن‌تان زودتر شروع به تعریق می‌کند. زیرا بدن‌تان در این حالت به‌طور مؤثرتری می‌تواند دمایش را تنظیم کند. هرچه زودتر عرق کنید، بدن‌تان سریع‌تر خنک می‌شود. این امر به افرد کمک می‌کند تا تمرینات طولانی‌تر یا سنگین‌تری را انجام بدهند.  

Image result for ‫فواید عرق کردن‬‎

دلیل زیاد عرق کردن مردان نسبت به زنان

به طور متوسط کل بدن 2 تا 4میلیون غده دارد ، معمولا خانم ها نسبت به اقایان غده عرق بیشتری دارند اما غدد آقایان فعال تراست به علاوه درکل استیل متفاوتی دارند.
آقایان آب بیشتری دربدنشان و اسید در عرقشان دارند که به دلیل تفاوت در هورمون هایشان تولید می شود.
زنان مکانیزم بیشتری برای خنک کردن بدنشان دارند وقتی به زنان و آقایان ورزشکار توجه کنید میبینید که مردان بسیار عرق می کنند و خانم ها هم صورتی قرمز دارند این اتفاق به دلیل گشاد شدن مویرگها و گرما است.
 

مقدار تعرق به چه عواملی بستگی دارد

آب و هوا رطوبت و گرما موجب تعرق زیاد می شود
شدت ورزش
مصرف الکل و قهوه سیگار کشیدن
غذاهای تند چون دمای بدن را بالا برد
مقدار چربی بدنتان

Image result for ‫عرق ریختن‬‎

حالا دوباره این سوال که آیا با عرق کردن لاغر می شوید؟

ثابت شده است افراد چاق نسبت به افراد لاغر بیشتر عرق می کنند ،چربی های اضافه بدن دمای بدن را بالا میبرند و مثل یک کت عمل میکندو وقتی راه می روید عرق میکنید یعنی تعرق به معنی سوزاندن کالری نیست لاغری با فاکتورهایی مثل بافت های چربی و حجم ماهیچه ها ارتباط دارد یعنی آب و مواد معدنی از طریق عرق دفع می شود.
بسیار مهم است که هنگام ورزش عرق خود را پاک کنید چون باعث سوختن کالری بیشتر نمی شود اگر در طول ورزش عرق زیاد می کنید نسبت به فردی که کمتر عرق می کند چربی کمتری می سوزانید.
Related image

 

چرا ورزش باعث لاغری میشود اما عرق کردن نه؟

فعالیت های ورزشی و ایروبیک باعث لاغری افراد می شود این نه به خاطر تعرق زیاد ی که هنگام ورزش می کنید بله به خاطر درگیر بودن عضلات بدن با حرکات ورزشی.
ورزشهای سنگین مثل دو در 30 ثانیه 300 کالری می سوزاند.
فراموش نکنید میزان تعرق شما به دلیل دمای بدنتان است برای تعرق بیشتر کارهای ساده ای مثل جلوی اوجاق ایستادن ،سونا رفتن ،در وسط روز زیر نور آفتاب خوابیدن را میتوانید انجام دهید اما این کارها به اندازه ورزش موجب لاغری نمی شود.
Image result for ‫فواید عرق کردن‬‎

 

فواید عرق کردن چیست؟


فایده‌ی اصلی عرق کردن خنک‌کردن بدن است. برخی فواید دیگر عرق کردن عبارت‌اند از:

کمک به سلامت پوست: تمرینات ورزشی سنگین جریان خون را در بدن افزایش می‌دهند. این امر موجب می‌شود اکسیژن و مواد مغذی بهتر جریان یابند و سلول‌های پوست را تغذیه کنند.
فهمیدن اینکه به چالش کشیده می‌شوید یا خیر: اگر در طول تمرین‌کردن عرق می‌کنید، یعنی احتمالا تمرینات‌تان به‌گونه‌ای است که شما را به‌چالش می‌کشد. اما اگر احساس گیجی، خستگی شدید یا درد می‌کنید، یعنی احتمالا دارید بیش‌ازحد به خودتان فشار می‌آورید.

Image result for ‫خطرات عرق کردن‬‎
خطرات عرق کردن


۱. کم‌آبی بدن
با عرق کردن احتمال کم‌آبی بدن‌ افزایش می‌یابد. آب‌وهوای گرم و مرطوب نیز میزان تعریق‌ را افزایش می‌دهند. اگر نیم لیتر عرق می‌کنید، باید نیم لیتر آب بنوشید. برای تجدید مایعات بدن‌تان صبر نکنید تا احساس تشنگی به سراغ‌تان بیاید. برای جلوگیری از کم آب شدن بدن یک بطری آب همراه‌تان داشته باشید و در طول تمرین کم‌کم از آن بنوشید.

کم‌آبی شدید بدن خطرناک است. در صورت بروز علائم زیر، فورا به پزشک مراجعه کنید:

خستگی شدید یا کنفوزیون (نوعی حالت گیجی و کاهش هوشیاری)؛
احساس سرگیجه پس از ایستادن که پس از چند ثانیه ازبین نمی‌رود؛
ادرارنکردن به‌مدت ۸ ساعت؛
تپش قلب سریع و ضعیف؛
تشنج؛
کاهش هوشیاری.
۲. هایپرهیدروز
اگر همیشه بیش‌ازحد عرق می‌کنید، احتمالا به هایپرهیدروز مبتلا هستید. اگر عرق کردن شدید، فعالیت‌های روزمره‌تان را با اختلال مواجه کرده، به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر شب‌ها یا به‌طور ناگهانی بدون دلیل مقدار زیادی عرق می‌کنید، به پزشک مراجعه کنید.

اگر همراه با عرق‌کردن علائم زیر را تجربه می‌کنید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 
اگر می خواهید لاغر شوید تنها به تعرق بسنده نکنید و با انجام ورزش های سخت به هدفتان برسید ، ورزش هایی مثل:

1. ایروبیک

2. پیاده روی

3.شنا

4.دوچرخه سواری

5.رقص

6.بوکس

7. اسکی

8. دو

اگر هر کدام از این فعالیت ها را انجام دهید ماهیچه هایتان انرژی را از چربیها می گیرد و با داشتن یک رژیم مناسب لاغر میشوید.