بادام هندی یکی از خوشمزه ترین دانه های روغنی به شمار می رود. این اجیل پر طرفدار دارای مزایای بسیاری برای سلامتی است. یکی از مهمترین خواص بادام هندی, حفظ سلامتی قلب و مغز می باشد.

بادام هندی یکی از آجیل های محبوب و شناخته شده برای افراد است. اگرچه به نظر می رسد دانه های بادام هندی سرشار از کالری است, اما بررسی ها نشان داده است, مصرف بادام هندی خام در کنترل وزن موثر است. در واقع یکی از خواص بادام هندی, کاهش وزن است. در این مطلب با دیگر تاثیرات شگفت انگیز بادام هندی آشنا می شویم.

مهمترین خواص بادام هندی خام و ارزش غذایی آن

بادام هندی خام دارای فواید بسیاری است که موجب حفظ سلامتی می شود. بادام هندی بو داده شده نیز دارای خواص مشابه ایی می باشد اما برخی از ریز مغذی های بادام هندی خام در اثر حرارت ممکن است از بین برود. به علاوه برخی برای طعم دار کردن بادام هندی از نمک استفاده می کنند, از آن جایی که نمک یکی از عوامل افزایش فشار خون است و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد, بنابراین خواص بادام هندی خام بیش از پخته شده آن می باشد و به همین دلیل توصیه می شود از بادام هندی خام به جای پخته شده آن استفاده شود.

بادام هندی خام یکی از منابع غنی از آهن به شمار می رود. آهن یکی از مواد معدنی ضروری برای بدن محسوب می شود. برای انتقال اکسیژن به سراسر اعضاء بدن به آهن نیاز است. وجود آهن کافی در بدن, موجب محافظت از سیستم دفاعی بدن می شود. همچنین آهن به سلول های سفید خون کمک می کند تا عوامل عفونت زا در بدن را از بین ببرند. مصرف روزانه حدود ۳۰ گرم بادام هندی خام, ۱۱ درصد از نیاز روزانه به آهن را برای زنان و ۲۳ درصد از نیاز روزانه به آهن برای مردان را تامین می کند.

 سلامت

بادام هندی خام سرشار از روی و مس است. روی موجب فعال شدن صدها پروتئین در بدن از جمله پروتئین های مورد نیاز برای رشد سلول ها و پروتئین های  مورد نیاز برای تقویت سیستم ایمنی می شود. مصرف روزانه حدود ۳۰ گرم بادام هندی خام, ۲۰  درصد از نیاز روزانه به روی را برای زنان و ۱۵ درصد از نیاز روزانه به روی برای مردان را تامین می کند.

مس موجود در بادام هندی خام به فرآیند تولید آهن, تولید انرژی و تقویت عروق خونی در بدن کمک می کند. مصرف روزانه حدود ۳۰ گرم بادام هندی خام, ۶۸ درصد از نیاز روزانه به مس را برای زنان و مردان تامین می کند.

برخی دیگر از خواص بادام هندی خام به منگنز موجود در آن مرتبط می شود. منگنز سوخت و ساز بدن را تقویت می کند. این ماده معدنی به فرآیندهای مورد نیاز کلسترول و پروتیئن و چربی ها و همچنین پروتیئن های مورد نیاز برای بهبود زخم ها در بدن کمک می کند. مصرف روزانه حدود ۳۰ گرم بادام هندی خام, یک پنجم از نیاز روزانه به منگنز را برای مردان و ۲۶ درصد از نیاز روزانه به منگنز را برای زنان تامین می کند. بررسی ها نشان داده است وجود سطح کافی منگنز در بهبود علایم دیابت موثر است.

خواص بادام هندی در بارداری

خواص بادام هندی و تاثیرات شگفت انگیز این آجیل خوشمزه -آکاخواص بادام هندی خواص دانه خواص مواد غذایی

خواص بادام هندی باعث شده است این آجیل به عنوان قرص ویتامین طبیعی شناخته شود. حدود ۳۰ گرم بادام هندی ۴.۳ گرم پروتئین, ۹ گرم کربوهیدرات و ۱۳ گرم چربی سالم دارد. به همین دلیل مصرف آن در طی بارداری بسیار مفید است. از جمله خواص بادام هندی در بارداری عبارت است از:

  • بادام هندی حاوی تمام ویتامین هایی است که برای رشد جنین در طی بارداری ضروری است.
  • خواص ضد باکتریایی بادام هندی به مقابله با عفونت ها در طی بارداری کمک می کند.
  • یکی از مهمترین خواص بادام هندی, تامین انرژی مورد نیاز برای زنان در طی بارداری است.
  • محتوای فیبر بالای موجود در بادام هندی, با یبوست و اسهال در طی بارداری مبارزه می کند.
  • یکی از موثرترین خواص بادام هندی در بارداری, توسعه دندان ها و استخوان های کودک است. این خاصیت ناشی از سطح بالای کلسیم در بادام هندی می باشد.
  • بادام هندی غنی از منیزیم است. این ماده معدنی از بدن زنان باردار در برابر گرفتگی های عضلانی, فشار خون بالا, درد, سردرد و خستگی محافظت می کند و در درمان میگرن موثر است.

خواص بادام هندی برای کاهش وزن

 سلامت

حدود ۳۰ گرم بادام هندی خام, ۱۵۵ کالری دارد. بررسی ها نشان داده است مصرف منظم این مقدار بادام هندی و جای دادن آن در برنامه غذایی, می تواند در کنترل وزن موثر باشد. اگرچه این آجیل به عنوان آجیل چرب شناخته شده است, اما چربی های موجود در بادام هندی, جزء چربی های خوب به شمار می رود که نه تنها برای بدن ضرر ندارد و موجب چاقی نمی شود, بلکه به سوخت و ساز بدن کمک می کند و از این رو می تواند در مدیریت و کنترل وزن موثر باشد. دیگر خواص بادام هندی به شرح زیر می باشد.

خواص بادام هندی و تاثیرات شگفت انگیز این آجیل خوشمزه -آکاخواص بادام هندی خواص دانه خواص مواد غذایی

با توجه به مطالب بیان شده, بادام هندی مزایای بسیاری برای سلامتی دارد. از جمله مهمترین خواص بادام هندی وجود ریز مغذی ها و ویتامین های مختلف در آن است که به حفظ سلامتی عمومی بدن کمک می کنند.

منبع :