مریم گلی یکی از بهترین و پرخاصیت ترین گیاهان دارویی محسوب می شود. این گیاه دارویی مفید دارای گل های زیبا، عطری خوشبو و طعم بسیار تلخی است. در این مقاله با خواص مریم گلی و مزیت های دارویی و درمانی این گیاه با ارزش آشنا خواهید شد.

مریم گلی از دسته خانواده نعناع می باشد که بیشترین مصرف دارویی آن از برگ های این گیاه است. این گیاه طعمی تلخ دارد و رایحه و اسانس آن مشخص است. کشتگاه اصلی مریم گلی در سواحل شمالی مدیترانه بوده است و امروزه در بخشی از یوگسلاوی کشت می شود. در حدود صد ها سال پیش در اروپای مرکزی از خواص مریم گلی به عنوان یک داروی مهم برای درمان انواع بیماری ها استفاده می کردند و در قرن شانزدهم چای این گیاه در انگلیس رواج داشت.

مریم گلی یک نوع گیاه دارویی است و در کتب سنتی آن را با نام مریمی ثبت نموده اند. این گیاه در مناطق معتدل رشد می کند و جزء گیاهان خوشبو و معطر که طعم بسیار تلخی دارد شناخته شده است و همچنین دارای گل های بسیار زیبایی است. مریم گلی به عنوان پر مصرف ترین گیاه دارویی در جهان محسوب می شود. افراد عرب مریم گلی را گیاهی برای ادامه حیات و جاودانگی می دانستند و بر این باور بودند که موجب تقویت حافظه و ذهن می شود.

خواص مریم گلی و فواید درمانی این گیاه پرخاصیت

بررسی خواص مریم گلی و مزیت های دارویی و درمانی با ارزش آن

گیاه مریم گلی از زمان های گذشته مورد استفاده همگان بوده است و به عنوان یک داروی مفید و موثر برای معالجه عوارض نیش حشرات می باشد. این گیاه را در آشپزخانه همراه غذاهای چرب مانند گوشت غاز و اردک مورد استفاده قرار می دهند. مریم گلی همراه با کربوهیدرات غذا را خوشمزه می کند، به همین دلیل در تهیه انواع سوپ، سیب زمینی و نان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین مصرف آن در تهیه گوشت کبابی، گوشت پخته و تهیه خورش بسیار مطلوب است و از برگ این گل برای تزئین غذا استفاده می کنند.

 سلامت

فواید مریم گلی برای تقویت حافظه

از بهترین خواص دارویی مریم گلی کمک به تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز است. مریم گلی می تواند از اکسایش مواد چرب در سیستم عصبی جلوگیری کند و روند تخریب سلول های عصبی را به عقب می اندازد، به همین دلیل باعث تقویت و بهبود حافظه می شود. بر اساس نتایجی که از خواص مریم گلی به دست آمده است دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این گیاه برای مقابله با آلزایمر مفید و موثر است. بیماری آلزایمر بر اثر کاهش سطح یکی از انتقال دهنده های عصبی ایجاد می شود که این گیاه پر خاصیت این روند را کاهش می دهد، زیرا می تواند از ترشح آنزیم مسئول این تخریب پیشگیری نماید.

خاصیت ضد التهاب و ضد عفونت مریم گلی

نام دیگر مریم گلی سالویا به معنی درمان کننده و نجات دهنده است. این گیاه می تواند از عرق کردن بی رویه پیشگیری نماید. اسنادی در حدود هزار سال قبل از میلاد وجود دارند که نوشته شده است جایی که مریم گلی می روید انسانی نمی میرد. نقطه قوت مریم گلی خاصیت ضد عفونت و ضد التهاب آن است که باعث نابود شدن قارچ ها و باکتری ها می شود. مریم گلی موجب سوزاندن چربی می شود و باعث پاک شدن و بر طرف اسپاسم معده و روده می شود و همچنین متابولیسم را فعال می کند.
خواص مریم گلی و فواید درمانی این گیاه پرخاصیت -آکاخواص مریم گلی خواص گیاهان دارویی خواص مواد غذایی

مزیت های مریم گلی برای گلو

مریم گلی به دلیل اینکه دارای خواص ضد عفونی کنندگی فراوانی است می تواند از گسترش عوامل عفونت زا پیشگیری نماید. همچنین خواص آنتی اکسیدانی این گیاه نیز باعث می شود تا عوامل التهاب زا کاهش یابند. علاوه بر این ها مریم گلی دارای خواص قابض است و از این رو می تواند روان شدن ناشی از التهاب ها در مجاری تنفسی را کاهش دهد. مریم گلی می تواند باعث افزایش تولید گلبول های سفید شود که این افزایش موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. اکنون که در فصل سرما هستیم و ممکن است که مشکل سرماخوردگی برای هر فردی ایجاد شود می تواند از این گیاه استفاده کنید. برای درمان مشکلات و عفونت گلو می توانید از دم کرده مریم گلی استفاده نمایید و آن را در دهان قرقره نمایید و یا می توانید از اسپری های مخصوص مریم گلی استفاده نمایید.

حتما بخوانید:  خواص گزنه و فواید درمانی گیاه گزنه

خواص مریم گلی برای بهبود زخم

یکی دیگر از خواص مریم گلی برای بهبود و تسکین انواع زخم می باشد. این گیاه مفید دارای خواص ضد عفونی کنندگی است. از این رو برای درمان و تسکین زخم ها و جراحات سطحی پوست مفید و موثر باشد. همچنین این گیاه به دلیل خواص ضد عفونی کنندگی می تواند برای افزایش سلامت و بهداشت دهان و دندان مفید است. مریم گلی از تکثیر باکتری هایی که موجب تشکیل جرم روی دندان ها و تخریب لثه می شود پیشگیری می نماید. مریم گلی به صورت برگ خشک، کپسول، روغن گیاهی و همچنین در ترکیب برخی از خمیر دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید مریم گلی برای مقابله با نفخ

مریم گلی خاصیت ضد اسپاسمی دارد، از این رو برای دستگاه گوارش مفید است. مریم گلی موجب  تسکین گرفتگی عضلانی معده و کرامپ ها می شود، نقش موثری در حفظ دستگاه گوارش دارد به ویژه این که از سوزش معده جلوگیری می کند و همچنین دردهای عادت ماهانه را تسکین می دهد. مریم گلی یک گیاه دارویی فوق العاده مفید و موثر برای پیشگیری و بهبود گاز معده و نفخ محسوب می شود. با مصرف این گیاه می توانید این مشکلات را کاهش و درمان نمایید.

 سلامت

تسکین و بهبود تبخال با مریم گلی

مریم گلی به تنهایی نمی تواند از پس این ویروس معروف و مزاحم تبخال بر بیاید و آن را درمان نماید، اما به عنوان یک گیاه ضد ویروس برای مقابله با مشکل تبخال موثر و مفید عمل می کند. برای استفاده از خواص مریم گلی برای مقابله و درمان تبخال می توانید چند قطره روغن گیاهی اسطوخودوس یا روغن درخت چای را با چند قطره روغن گیاهی مریم گلی مخلوط کنید و در مقدار کمی روغن گیاهی دیگر مانند روغن زیتون رقیق نمایید، سپس روغن به دست آمده را روی تبخال بزنید. بعد از گذشت چند دقیقه شاهد اثرات این گیاه دارویی موثر خواهید شد و از شر این ویروس مزاحم خلاص می شوید.

سایر خواص دارویی و درمانی مریم گلی

  • مریم گلی در درمان سرما خوردگی، آنفلوآنزا و دل درد بسیار مفید و موثر است.
  • شستشوی موها با مریم گلی، موجب برطرف شدن و درمان شوره سر می شود.
  • مریم گلی موجب تنظیم قاعدگی می شود.
  • خواص دارویی مریم گلی برای افزایش قدرت تمرکز، آرامش اعصاب و رفع خستگی ذهنی مفید است.
  • این گیاه دارویی موجب کاهش قند خون در افراد دیابتی می شود.
  • برای بهبود و درمان روماتیسم، دردهای مفصلی و حتی راشیتیسم کودکان می توانید از جوشانده غلیظ مریم گلی همراه با آب را استفاده نمایید.
  • از دیگر خواص مریم گلی درمان آفت دهان و جوش های داخل دهان است.
  • هنگام دندان درد آویشن و برگ مریم گلی را گلوله کنید، روی دندان قرار دهید تا درد را از بین ببرد.
  • فواید دارویی مریم گلی سرگیجه را برطرف می کند.
  • کارشناسان مریم گلی را برای بهبود گردش خون و همچنین محرکی مقوی برای جریان صفرا و کبد معرفی کرده اند.

خواص مریم گلی و فواید درمانی این گیاه پرخاصیت -آکاخواص مریم گلی خواص گیاهان دارویی خواص مواد غذایی

برای اینکه بتوانید دم نوش مریم گلی را تهیه نمایید، سه قاشق پر برگ خشک مریم گلی را با دو لیوان آب جوش در ظرفی بریزید و به مدت یک ساعت روی شعله غیر مستقیم بگذارید تا دم بکشد. پس از صاف کردن به مقدار لازم عسل به آن اضافه کنید و میل نمایید و از خواص بی نظیر این گیاه دارویی بهره مند شوید. در این مقاله با خواص مریم گلی و مزیت های دارویی و درمانی این گیاه با ارزش آشنا شدید. در صورت تمایل می توانید برای داشتن اطلاعات در زمینه خواص دارو های گیاهی کلیک نمایید.

.

منبع :