اسید کافیئک از دیگر مواد موجود در کنگر است که در بازسازی کبد نقش بسیار موثری دارد و مصرف آن در افرادی که تحت عمل جراحی برداشت یا پیوند کبد قرار گرفته اند، بسیار کمک کننده است

فواید دارویی ریواس و کنگر

ریواس و کنگر از جمله گیاهانی می باشند که بسیار پر خاصیت هستند.ریواس با طعم ترش و ساقه های خوش رنگ به همراه بهار می آید، با توجه به خواص فراوان این گیاه بهتراست جایی برای آن در برنامه غذایی تان فراهم کنید. ریواس گیاهی است از تیره ترشک ها که به طور وحشی در اطراف رودخانه ها رشد کرده و این روزها نیز توسط کشاورزان کشت می شود.

ریواس حاوی مقدار زیادی کلسیم و پتاسیم است بنابراین می تواند به خوبی فشارخون را تعدیل کرده و به تنظیم آن کمک کند.ریواس تأثیر بسیار خوبی بر دستگاه گوارش دارد چراکه ترشحات اسیدی معده را تنظیم کرده و با تحریک ترشح نمک های صفرای در هضم و جذب چربی ها موثر است بنابراین افرادی که به ناراحتی روده و سوء جذب چربی دچار هستند

جهت تأمین ویتامین های محلول در چربی و بهبود هضم و جذب چربی های مفید غذایی می توانند از ریواس کمک بگیرند. ریواس در تحریک ترشح انسولین از لوزالمعده موثر است و می تواند به تنظیم قند خون در بیماران دیابتی کمک کند به علاوه ریواس فیبر بالایی دارد و می تواند در تنظیم قند و چربی خون موثر باشد هم چنین فیبر بالا و انرژی اندک ریواس می توان

د بدون دریافت کالری اضافی احساس سیری ایجاد کرده و به کاهش وزن کمک کند.در عصاره برگ کنگر ماده ای به نام سینارین وجود دارد که باعث کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون می شود، بنابراین مصرف کنگر در افراد دچار چربی خون بسیار مفید است اگر به یبوست مبتلا هستید بهتر است هفته ای دو تا سه بار ریواس مصرف کنید.

ریواس و آب آن در درمان تب، بی اشتهایی و یرقان به کار می رود که بهتر است آب ریواس در ترکیب با آب هویج، کرفس، خیار و سیب مصرف شود.ریواس ویتامین C بالایی دارد و به ترمیم زخم ها کمک می کند بنابراین پس از عمل جراحی و یا سوختگی و هرگونه آسیب وارده به پوست و بافت های بدن بهتر است از ریواس کمک بگیرید،

هم چنین مصرف ریواس پس از جراحی های چشم و یا موارد ابتلا به کاتاراکت یا آب مروارید می تواند در تسریع بهبود چشم کمک کننده باشد.ریواس سرشار از انواع ترکیبات آنتی اکسیدان است که می تواند در پیشگیری از پیری، بیماری های قلبی عروقی، انواع سرطان و مقاومت بدن در برابر آلودگی هوا موثر باشد.

تا اینجا از خواص ریواس و دلایلی برای مصرف آن صحبت کردیم اما بعضی افراد باید از مصرف ریواس پرهیز کنند به عنوان مثال افرادی که به سنگ های کلیوی اگزالاته مبتلا هستند باید ریواس را از برنامه غذایی خود حذف کنند، هم چنین مادران شیرده باید آگاه باشند که ممکن است مصرف ریواس توسط آنان در دوران شیردهی باعث اسهال در نوزادشان شود.

اما درعین حال مصرف ریواس در کودکان برای رفع یبوست بسیار کمک کننده است. در عصاره برگ کنگر ماده ای به نام سینارین وجود دارد که باعث کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون می شود، بنابراین مصرف کنگر در افراد دچار چربی خون بسیار مفید است.

عکس ریواس و کنگر

اسید کافیئک از دیگر مواد موجود در کنگر است که در بازسازی کبد نقش بسیار موثری دارد و مصرف آن در افرادی که تحت عمل جراحی برداشت یا پیوند کبد قرار گرفته اند، بسیار کمک کننده است و در افرادی که به هر دلیل دچار آسیب های کبدی شده اند می تواند به عنوان ترمیم کننده کبد به کار رود. کنگر حاوی کربوهیدرات پیچیده غیرقابل هضمی به نام اینولین است که این ماده مسهل می باشد. هم چنین اینولین موجود در کنگر،

با افزایش باکتری های مفید و کاهش باکتری های مضر در روده بزرگ باعث بهبود سلامتی و پیشگیری از سرطان روده می شود.ریواس در تحریک ترشح انسولین از لوزالمعده موثر است و می تواند به تنظیم قند خون در بیماران دیابتی کمک کند به علاوه ریواس فیبر بالایی دارد و می تواند در تنظیم قند و چربی خون موثر باشد هم چنین فیبر بالا و انرژی اندک ریواس می تواند بدون دریافت کالری اضافی احساس سیری ایجاد کرده و به کاهش وزن کمک کندکنگر حاوی مقدار اندکی سدیم و مقدار زیادی پتاسیم است که می تواند

در تعدیل فشارخون در افراد مبتلا به پرفشاری خون موثر باشد.سرگل های این گیاه باعث تقویت دستگاه گوارش می شود و به هضم مواد غذایی کمک می کند. ماده سینارین که در عصاره برگ کنگر وجود دارد، باعث کاهش کلسترول خون می شود. سینارین و ماده دیگری که به عنوان اسید

کافئیک شناخته شده است، از کبد در برابر عفونت محافظت و به این عضو کمک می کند قسمت تخریب شده خود را از نو بسازد. عصاره برگ و ریشه کنگر برای جلوگیری از رسوب چربی در جداره رگ ها مفید است.از این گیاه برای درمان یرقان استفاده می شود. بی اشتهایی را برطرف می کند.

گیاهان خودروی بهاری منابع خوب ویتامین A هستند، در ضمن از کلسیم بالایی برخوردارند.همچنین آن دسته از این گیاهان که در کوهستان ها می رویند منبع خوبی برای تامین ویتامین c به شمار می آیند.و توصیه می شود برای جذب ویتامین B آنها را همراه ماست میل کنند.

کنگر و ریواس

تعداد زیادی از این گیاهان خودرو مثل کنگر یک ریشه و ساقه زیرزمینی است که ید زیادی را به خود جذب می‌کند، غنی از فلوئور است و به نظر می‌رسد می‌تواند در استخوان‌سازی و استحکام دندان‌ها نقش مهمی داشته باشد.ریواس به دلیل مقادیر فراوان سدیم و اگزالات

به افرادی که فشارخون بالا و سنگ کلیه دارند توصیه نمی‌شود، اما نقش بسزایی در رقیق کردن خون دارد.

گیاهانی مثل ریواس که در کوهستان‌ها رویش می‌یابند دارای مقادیری ویتامین C هستند و مصرف آن‌ها در راستای تامین این ویتامین به افراد توصیه می‌شود.همچنین توصیه می‌شود افرادی که سنگ کلیه اگزالاتی دارند از مصرف این گیاه به علت درصد بالای اگزالات آن خودداری کنند.همچنین مصرف گیاهان خودروی بهاری را برای دستیابی به سلامت دستگاه گوارش مفید است.

خواص درمانی کنگر در سلامت بدن

سرگل های این گیاه به عنوان سبزی مصرف می شود که برای دستگاه گوارش مقوی بوده و به هضم مواد غذایی کمک می کند.عصاره ی برگ و ریشه ی کنگر برای جلوگیری از رسوب چربی در جدار رگ ها مفید بوده و در درمان یرقان، سوء هاضمه، احساس ناراحتی در معده، نفخ، بی اشتهایی، تهوع، اسهال خفیف یا یبوست، نارسایی کبد، دفع مزمن آلبومین و کم خونی بعد از جراحی موثر بوده و از کبد در برابر سموم شیمیایی محافظت می کند.در بعضی از کشورها به عنوان محرک تمایلات جنسی مصرف می شود.

ماده سینارین که در عصاره برگ کنگر وجود دارد، باعث کاهش کلسترول خون می شود.تحقیقات نشان داده است که سینارین باعث کاهش سطح تری گلیسیرید خون نیز می شود.سینارین و ماده دیگری که به عنوان اسید کافئیک شناخته شده است، کبد را در برابر عفونت حفظ می کند و به کبد کمک می کند تا بعد از تخریب قسمتی از آن دوباره خود را از نو بسازد.

از آنجایی که کنگر محتوی کربوهیدرات پیچیده غیر قابل هضم به نان اینولین است، خاصیت مسهلی دارد.از طرفی اینولین موجود در کنگر باعث افزایش باکتری های مفید و کاهش باکتری های مضر در مدفوع می شود.در حقیقت باعث حفظ سلامتی روده شده و احتمالاً می تواند خطر سرطان روده باریک را کاهش دهد.آنتی اکسیدان موجود در کنگر، پوست را در برابر سرطان محافظت می کند.

مقدار مصرف کنگر و ریواس

بزرگسالان برای بهره گیری از اثرات درمانی کنگر می توانند ،4-1 گرم برگ خشک یا خام آن را سه بار در روز مصرف کنند.

کسانی که نباید کنگر مصرف کنند

* بهتر است زنان باردار، کودکان، بیماران مبتلا به بیماری شدید کبدی یا کلیوی از مصرف برگ کنگر پرهیز کنند.

* از آنجایی که برگ های کنگر محرک انقباض کیسه ی صفراست، افرادی که سنگ کیسه صفرا دارند نباید آن را مصرف کنند، چرا که افزایش انقباض کیسه ی صفرا منجر به انسداد مجاری و حتی پارگی کیسه صفرا می شود.

* هم چنین اشخاصی که نسبت به کنگر و یا خواص سینارین حساسیت دارند، باید از مصرف این گیاه پرهیز کنند.

منبع: پزشک شهر . پارسناز