خصوصیات مختلف نارنگی

نارنگی در این فصل به وفور یافت می شود. این میوه از خاصیت های فراوانی برای بدن برخوردار است پس سعی کنید از ویژگی های درمانی این میوه پرخاصیت بهره مند شوید. در ادامه به برخی از این خصوصیات اشاره خواهیم کرد.

نارنگی منبعی سرشار از ویتامین C، فولات و بتاکاروتن است. مزه نارنگی از پرتقال قوی تر است، ترشی آن کمتر و شیرین تر است.نارنگی منبع خوبی از ویتامین و سرشار از ویتامین C است که آنتی اکسیدان های مورد نیاز بدن را تامین و از التهاب در بدن جلوگیری می کند. نارنگی به جلوگیری از تشکیل رادیکال های آزاد که واکنش های اکسیدی غیر ضروری مضر برای بدن را امکان پذیر می کند، کمک می کند. نارنگی به میزان زیادی در درمان های پزشکی به کار رفته است زیرا با بیماری های پوستی و آرتریت مبارزه می کند. به درمان بریدگی ها و زخم های جزیی و جذب آسان آهن از غذا نیز کمک می کند.فیبر رژیمی موجود در این میوه، گوارش را بهبود می بخشد که برای عملکرد همه قسمت های بدن خوب است. می توان با مصرف درست نارنگی و دیگر گونه های پرتقال، از تعدادی از بیماری های مزمن مانند سرطان و بیماری های قلبی جلوگیری کرد.

خواص نارنگی

نارنگی حاوی فیبرهایی مانند پکتین و همی سلولز است که جذب کلسترول را در روده محدود می کند و خطر چاقی را کاهش می دهد.
عامل پاک کننده خون و به تصفیه کننده نیز معروف است. روغن معطر نارنگی، یک تصفیه کننده موثر است. این روغن، از طریق دفع اسید اوریک زیاد، نمک اضافی، آلاینده ها و آب از دستگاه ادراری، بدن شما را پاکسازی می کند.روغن معطر نارنگی، دارای خواص آرام بخش است. این ویژگی، التهاب را سرکوب و بیش فعالی را در سیستم های گردش خون، گوارش، عصبی و دفع ادرار کاهش می دهد. روغن معطر نارنگی به کاهش التهاب، تب، اضطراب، استرس و حتی افسردگی کمک می کند.اسپاسم ها می تواند ملایم تا شدید باشد و ممکن است عوارض و تاثیرهای منفی زیادی بر بدنتان داشته باشد. اسپاسم می تواند بر دستگاه های تنفسی، گوارشی و سیستم عصبی تاثیر بگذارد و موجب مشکلاتی در تنفس و ایجاد گرفتگی و آسم شود. اسپاسم می تواند اسهال، وبا و حتی اختلالات سیستم عصبی ایجاد کند.

روغن معطر نارنگی، یک عامل ضد اسپاسم موثر است و به تسکین اسپاسم کمک می کند.
نارنگی، منبع خوبی از ویتامین A است. این ویتامین برای درمان زخم ها و بازسازی بافت ها مفید است. اگر می خواهید علایم پیری پوست مانند خطوط، چین و چروک و بی طراوتی پوست را مهارکنید، ویتامین A به دلیل داشتن خواص ضد پیری، می تواند کمکی عالی باشد.ویتامین C موجود در نارنگی یک آنتی اکسیدان شگفت انگیز است که به کند شدن فرآیند پیری کمک می کند. به علاوه، آنتی اکسیدان در برابر رادیکال های آزاد، از پوست محافظت و از احتمال برخی از سرطان ها مانع می شود.

.

منبع : hidoctor.ir